گاز اکسیژن ( O2 )

کپسول گاز اکسیژن 50 لیتری

توسعه صنعت ایرانیان فروشنده گازهای صنعتی , آزمایشگاهی در کپسول 2 لیتری , 5 لیتری , 10 لیتری , 20 لیتری ,40 لیتری و 50 لیتری توضیحاتی را در مورد گاز اکسیژن  و موارد مصرف این گاز ارائه کرده است که در ادامه به آن می پردازیم کپسول گاز اکسیژن 50 لیتری این مدل اکسیژن بزرگترین […]

کپسول گاز اکسیژن 40 لیتری

توسعه صنعت ایرانیان فروشنده گازهای صنعتی , آزمایشگاهی در توضیحاتی را در مورد کپسول گاز اکسیژن 40 لیتری و موارد مصرف این گاز ارائه کرده است که در ادامه به آن می پردازیم سیلندر گاز اکسیژن 40 لیتری مهم ترین کپسول اکسیژن صنعتی و پزشکی است , البته گاهی در مراکز صنعتی کپسول های گاز اکسیژن 50 […]

کپسول گاز اکسیژن 20 لیتری

توسعه صنعت ایرانیان فروشنده گازهای صنعتی , آزمایشگاهی در کپسول گاز اکسیژن 20 لیتری و دیگر کپسول ها از 5 تا 50 لیتری توضیحاتی را در مورد گاز اکسیژن  و موارد مصرف این گاز ارائه کرده است که در ادامه به آن می پردازیم کپسول گاز اکسیژن 20 لیتری  این جنس فولاد با درصد کربن حدود .35% ساخته […]

کپسول گاز اکسیژن 10 لیتری

توسعه صنعت ایرانیان یکی ار فروشندگان کپسول گاز اکسیژن 10 لیتری در بازار ایران میباشد مشتریان عزیز برای اطلاعات بیشتر با این مجموعه تماس حاصل فرمائید. سیلندر گاز اکسیژن 10 لیتری پر مصرف ترین سیلندر در مصارف پزشکی هستند. این تانک ها بدون استثنا سفید رنگ هستند و در بیمارستان ها، مراکز درمانی، منازل و هر […]

کپسول گاز اکسیژن 5 لیتری

توسعه صنعت ایرانیان فروشنده گازهای صنعتی , آزمایشگاهی در کپسول گاز اکسیژن 5 لیتری تا 50 لیتری توضیحاتی را در مورد  موارد مصرف این gass ارائه کرده است که در ادامه به آن می پردازید کپسول گاز اکسیژن 5 لیتری دلیل سبک و کوچک بودن در زمان جابجایی بسیار استفاده میشود. قابلیت شارژ شدن با هر […]

توسعه صنعت ایرانیان فروشنده گازهای صنعتی , آزمایشگاهی در مرحله اول توضیحاتی را در مورد گاز اکسیژن ( O2 ) و موارد مصرف این گاز ارائه کرده است که در ادامه به آن می پردازیم

گاز اکسیژن ( O2 )

گاز اکسیژن ( O2 )

اکسیژن در سال ۱۷۷۱ از سوی داروساز سوئدی کارل ویلهلم شیله کشف شد، ولی این کشف خیلی سریع شناخته نشد و با اکتشاف مستقل جوزف پریستلی به‌طور گسترده‌تری شناخته شد، و از سوی آنتوان لورن لاووزیه در سال ۱۷۷۴ نام‌گذاری شد.

گاز اکسیژن ( O2 )66343294

پیدایش گاز اکسیژن ( O2 )

اکسیژن فراوان‌ترین عنصر در پوسته کره زمین است و برآوردهایی در این زمینه وجود دارد که مقدار آن را ۴۶٫۷٪ ذکر می‌کنند. اکسیژن ۸۷٪ اقیانوسها (به صورت آب ،H۲O)و ۲۰٪ درصد جو زمین (به صورت اکسیژن مولکولی، O۲، یا O۳، ازن) را به خود اختصاص می‌دهد. ترکیبات اکسیژن به ویژه اکسید فلزات و سیلیکات‌ها (SiO۴۴-‎) و کربناتها
(CO۳۲-‎)معمولاً در خاک و تخته سنگ‌ها یافت می‌شوند. آب یخ زده یک جسم سخت متداول بر روی سیارات دیگر و ستاره‌های دنباله دار می‌باشد. کلاهک‌های یخ کره مریخ از دی‌اکسید کربن منجمد تولید شده‌اند. ترکیبات اکسیژن در سراسر کهکشان یافت می‌شوند و طیف نور اکسیژن اغلب در ستارهها دیده می‌شود.

ملکول گاز 

ملکول گاز اکسیژن ( O2 )

ترکیبات گاز 

الکترون به خاطر وجود الکترونگاتیوی، اکسیژن تقریباً با تمام عناصر دیگر پیوند شیمیایی تشکیل می‌دهد (که این مطلب منشأ تعریف اصلی اکسید شدن می‌باشد). تنها عناصری که تحت عمل اکسایش قرار نمی‌گیرند گازهای اصیل هستند.

نکته :

یکی از معروف‌ترین این اکسیدها اکسید هیدروژن یا آب است H۲O.

سایر اکسیدهای معروف دیگر ترکیبات کربن و اکسیژن هستند مانند :

 • دی‌اکسید کربن (CO۲)
 • الکلها (R-OH)
 • آلدئیدها (R-CHO) و
 • کربوکسیلیک اسیدها (R-COOH)

رادیکالهای اکسیژن مانند :

 • کلراتها (ClO۳‎)
 • پرکلراتها (ClO۴‎)
 • کروماتها (CrO۴۲-‎)
 • دی کروماتها (Cr۲O۷۲-‎)
 • پرمنگناتها (MnO۴‎)
 • و نیتراتها (NO۳‎)

اکسایندههای قوی هستند.

خیلی از فلزات مانند آهن با اتم اکسیژن پیوند برقرار می‌کنند اکسید آهن(Fe۲O۳). ازن (O۳)، با عمل تخلیه برق ایستایی (الکترواستاتیکی) در حضور مولکول اکسیژن شکل می‌گیرد. مولکول اکسیژن دوتایی (O۲)۲ نیز شناخته شده، که از جزء کمی از اکسیژن مایع را تشکیل می‌دهد. اپوکسیدها و اترها موادی هستند که در آن اتم اکسیژن قسمتی از یک حلقه سه اتمی هستند.

گاز اکسیژن چگونه تولید می شود

گاز اکسیژن را می توان با استفاده از چندین روش مختلف از تعدادی ماده تولید کرد که از متداول ترین آن روش طبیعی فتوسنتز است.

در این روش گیاهان با استفاده از نور خورشید ، دی اکسید کربن موجود در هوا را به اکسیژن تبدیل می کنند،  این روند طبیعی تنفس را جبران کرده و در آن حیوانات اکسیژن موجود در هوا را به دی اکسید کربن تبدیل می کنند.

پنج منطقه بزرگ در جهان تولید کننده گاز اکسیژن هستند از جمله اروپای غربی ، روسیه، ایلات متحده، اروپای شرقی و ژاپن است .

از جمله روش های تجاری تولید گاز اکسیژن جدا سازی هوا با استفاده از فرایند تقطیر کرایوژنیک یا یک فرایند جذب نوسان خلاء است، همچنین با جدا کردن اکسیژن از هوا، نیتروژن وآرگون تولید می شود.

اکسیزن همچنین می تواند در نتیجه یک واکنش شیمیایی تولید می شود که در آن اکسیژن از یک ترکیب شیمیایی آزاد می شود و تبدیل به گاز می گردد.

از این روش برای تولید مقادیر محدود اکسژن ، در زیر دریایی ها ، هواپیماها و فضاپیماها استفاده می شود.

گاز اکسیژن ( O2 ) چگونه تولید می شود 66349063

گاز اکسیژن چگونه شناسایی میشود

 گاز اکسیژن ( O2 ) یکی از رکن های اصلی احتراق است. بنا بر این از همین ویژگی برای شناسایی آن استفاده می کنند.

گاز اکسیژن که درون لوله آزمایش جمع شده است باید بتواند کبریت نیمه افروخته را شعله ور تر کند و اگر امکان دمیدن آن بر روی زغال وجود داشته باشد، سبب شدت گرفتن سوختن شود.

این روش ساده ترین راه شناسایی گاز اکسیژن است.

گاز اکسیژن ( O2 ) چگونه شناسایی میشود66349063

کاربرد گاز اکسیژن 

 1. استفاده از اکسیژن مایع به عنوان اکسید کننده در نیروی حرکتی موشکها
 2. استفاده از گاز اکسیژن جهت اکسیژن رسانی در بیمارستان ها
 3. استفاده از گاز اکسیژن ( O2 ) در جوشکاری
 4. استفاده از گاز اکسیژن ( O2 ) در ساخت فولاد
 5. استفاده از گاز اکسیژن ( O2 ) در تولید متانول
 6. استفاده در گاز اکسیژن ( O2 ) در سیمان سازی
 7. استفتده از گاز اکسیژن ( O2 ) در تولید سرامیک
 8. استفاده از گاز اکسیژن ( O2 ) در سفید کردن خمیر کاغذ در صنعت کاغذسازی
 9. استفاده از گاز اکسیژن ( O2 ) در تصفیه آب و فاضلاب
 10. استفاده از اکسیژن ( O2 ) در تولید اتیلن اکساید
 11. استفاده از گاز اکسیژن ( O2 ) در دستگاه های شناسائی و آنالیز مواد

کاربرد گاز اکسیژن ( O2 ) 66349063

کاربرد گاز در صنایع گوناگون

 1. در بسیاری از واکنش های اکسیداسیون در صنایع شیمیایی از گاز اکسیژن ( O2 ) خالص به جای هوا استفاده می کنند تا سرعت واکنش بالاتر رود، جداسازی محصول آسان تر شود، بازدهی واکنش بیشتر شود و همچنین اندازه تجهیزات کوچکتر شود.
 2. اکسیژن در ترکیب با هیدروژن به عنوان سوخت مشعل ها برای جوشکاری، لحیم کاری و شیشه گری استفاده می گردد.
 3. اکسیژن خلوص بالا برای تشکیل دی اکسید سیلیکون استفاده می شود.
 4. گاز اکسیژن در ترکیب با متان در برخی راکتورهای هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد.
 5. اکسیژن خلوص بالا در فرایند تولید فیبر نوری استفاده می شود.
 6. تزریق اکسیژن به سیستم های تصفیه فاضلاب تجزیه فاضلاب را تسریع می کند.
 7. گاز اکسیژن برای سنتزهای شیمیایی استفاده می شود.
 8. اکسیژن به عنوان یک اکسید کننده استفاده می شود.
 9. در برخی موارد از اکسیژن به جای هوای فشرده در مشعل ها استفاده می شود که هدف از این کاز افزایش توان حرارتی شعله می باشد.
 10. در مشعل های مختص آببندی شیشه آمپولها و داروها از اکسیژن استفاده می شود.
 11. در صنایع غذایی برای جابجایی ماهی ها و حیوانات آبزی زنده در مسیرهای طولانی از اکسیژن استفاده می شود.
 12. از اکسیژن برای غنی سازی هوا در طول فرآیند تخمیر استفاده می شود.
 13. ترکیبات متعددی از اکسیژن جهت غواصی استفاده می شوند.
 14. ترکیبات اکسیژن به عنوان اتمسفر اصلاح شده در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شوند.
 15. از اکسیژن مایع در موشک های نظامی استفاده می شود.
 16. اکسیژن در صنایع پزشکی، به صورت گاز خالص و یا مخلوط استفاده می شود.
 17. گاز اکسیژن ( O2 ) در گازهای کالیبراسیون نیز استفاده می شود.
 18. از گاز اکسیژن در برش و جوش استفاده می شود.
 19. از گاز اکسیژن در دستگاه های لیزر نیز استفاده می شود.
 20. اکسیژن در صنایع و کارخانه های فولاد به صورت عمده مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد گاز اکسیژن ( O2 ) در صنعت جوشکاری و برشکاری

گاز اکسیژن ( O2 ) در صنعت جوشکاری و برشکاری همراه با سوخت دیگری مانند استیلن مورد استفاده قرار می گیرد.

دو مهندس فرانسوی به نام های ادموند فونش و چارلز پیکارد اولین کسانی بودند که در سال 1903 میلادی پایه گذار صنعت جوشکاری و برشکاری با ( اکسیژن-استیلن ) شدند.

استفاده از گاز اکسیژن خالص به جای هوا برای افزایش دمای شعله نیاز است و اجازه می دهد، ذوب در جوشکاری و برشکاری به صورت نقطه ای اتفاق بیفتد.

نکته ی جالب این است که ذوب فلزات به صورت نقطه ای در همین دمای اتاق است که رخ می دهد.

از گاز اکسیژن در جوشکاری به عنوان سوخت اکسی نیز یاد می شود و در برشکاری نیز کاربرد دارد. دمای شعله ی اکسیژن-استیلن به مراتب از دیگر سوخت ها بالاتر است .

گاز اکسیژن جوشکاری در جوشکاری اکسی استیلن به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

در اوایل قرن بیستم پیش از توسعه و دسترسی به الکترودهای جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری اکسی استیلن تنها روش مناسب برای جوشکاری بود. از اکسی استیلن برای جوشکاری انواع فلزات مانند کربن استیل ،آلیاژ های فولاد، آلومینیوم، آهن ریخته گری و منیزیم استفاده می شد.

ترکیب جوشکاری اکسی استیلن همراه با جوشکاری قوس الکتریکی جایگاه خود را در بسیاری از صنایع باز کرده است و سرعت بالاتری به تولید بخشیده است.

برشکاری با اکسی استیلن نیز همچنان به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. جایگاه برشکاری اکسی استیلن از صنایع سنگین تا صنایع سبک و حتی تعمیرات جایگاه خوبی است.

گرچه گاز اکسیژن ( O2 ) جوشکاری حاوی اکسیژن خالص است، در برخی از کاربردهای صنعتی از مخلوط گاز اکسیژن با گازهای دیگر نیز استفاده می شود. یکی از مخلوط های شناخته شده و پر کاربرد اکسیژن، مخلوط هلیوم با اکسیژن است که به عنوان گاز تنفسی برای غواصان به منظور کاربرد در غواصی عمیق و برای بیماران حاد تنفسی استفاده می شود.

کاربرد گاز اکسیژن در صنعت جوشکاری و برشکاری 66349063

کاربرد گاز اکسیژن ( O2 ) برای تنفس بیماران

گاز اکسیژن یکی از گازهای مهم در تنفس است که برای زندگی انسان های ضروری و لازم می باشد. برخی از مبتلایان به اختلالات تنفسی نمی توانند اکسیژن مورد نیاز خودشان را دریافت کنند. آن ها ممکن است به اکسیژن اضافی یا اکسیژن درمانی نیاز داشته باشند. اکسیژن درمانی در این بیماران باعث افزایش سطح انرژی و کیفیت خواب آن ها می شود.

کاربرد گاز اکسیژن ( O2 ) درمانی

اکسیژن درمانی برای افرادی که قادر به جذب گاز اکسیژن ( O2 ) کافی نیستند، مناسب است. شرایطی که باعث اختلال در جذب گاز اکسیژن در ریه ها می شوند، اغلب از بیماری های ریوی ناشی می شوند، از جمله :

 1. آسم
 2. ذات الریه
 3. آپنه خواب
 4. بیماری ریه
 5. نارسایی قلبی
 6. فیبروز کیستیک
 7. آسیب دیدگی دستگاه تنفسی
 8. بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)
 9. دیسپلازی برونکوپه ریوی، ریه های تکامل نیافته در نوزادان

فواید گاز اکسیژن ( O2 ) درمانی

این روش درمانی برای کسانی که میزان اکسیژن کمی دارند، بسیار مفید است و استفاده منظم از این روش درمانی با تسکین تنگی نفس می تواند به توانایی فرد در انجام فعالیت های روزمره و همچنین کیفیت زندگی او کمک کند و در بسیاری موارد امید به زندگی را افزایش می دهد. درمان با اکسیژن می تواند به رشد و نمو کودکانی که دارای بیماری مزمن ریه هستند کمک کند و علائمی مانند سردردهای ناشی از کمبود اکسیژن و تغییرات رفتاری را تسکین دهد.

کاربرد گاز اکسیژن برای تنفس بیماران 66349063

اطلاعات ایمنی گاز اکسیژن ( O2 )

 1. اکسیژن در فشارهای نسبی بالا می‌تواند سمی باشد.
 2. قرارگرفتن طولانی در معرض گاز اکسیژن خالص می‌تواند برای ریه و سیستم عصبی ، خطرناک  باشد.
 3. تاثیرات ریوی شامل آماس ( ورم ریه ) ، کاهش ظرفیت ریه و آسیب به بافتهای ریوی است.
 4. تاثیرات گاز اکسیژن بر سیستم عصبی شامل کاهش بینایی، تشنج و اغما است.
 5. همچنین مشتقات خاصی از اکسیژن ، مانند ازن ( O3 ) ، پروکسید هیدوژن و رادیکالهای هیدروکسیل و سوپراکسیدها بسیار سمی می‌باشند. بدن ، مکانیزم هائی را برای مقابله با این گونه‌ها توسعه داده است.

اطلاعات ایمنی گاز اکسیژن ( O2 ) 66349063

خطرات گاز اکسیژن ( O2 )

سیلندر های گاز اکسیژن به تنهائی خطرناک نمی باشند اما در صورتی که در کنار یک سیلندر آتش زا مثل

 • گاز هیدروژن
 • گاز متان

و سایر هیدروکربن ها قرار گیرند بسیار خطرناک می شوند

و در صورت بروز نشتی انفجار مهیبی رخ خواهد داد، در نتیجه نحوه ی انبارش این سیلندرها فوق العاده مهم می باشد.علاوه بر انبارش، تخلیه و بارگیری سیلندرهای گاز اکسیژن هم حائز اهمیت است و می بایست از بارگیری گاز اکسیژن در کنار گازهای آتش زائی مثل گاز هیدروژن ، گاز متان و سایر هیدروگربن ها خودداری کرد.

اطلاعات ایمنی گاز اکسیژن ( O2 ) 66349063

نکته بسیار مهم :

کارگران می بایست در برخورد با سیلندرهای گاز اکسیژن ( O2 ) نهایت دقت را بعمل آورند و به هیچ وجه با دست و یا دستکش آلوده به روغن به این سیلندرها نزدیک نشوند

نحوه فروش گاز اکسیژن ( O2 )

 • گاز اکسیژن معمولا در کپسول های 50،40،20،10 و5  لیتری و  فشار 150 تا 200 بار به فروش می رسد.
 • گاز اکسیژن وارداتی در حجم 50 لیتر و معمولا فشار 150 بار به مشتریان عرضه می شود.
 • اکسیژن مایع معمولا در مخازنی که به فلاسک معروف است ( فلاسک های 2  تا 50 لیتری )  و تانک های بزرگ به فروش می رسد.
 • معمولا گاز اکسیژن در ایران در اشل صنعتی تولید می شود ( توسعه صنعت ایرانیان توانائی تامین گاز اکسیژن داخلی با خلوص 99.99% ( گرید 4 ) را دارد که بنام گاز H.P(High Pure) به فروش می رسد. )
 • شایان ذکر است گاز اکسیژن ( O2 ) گرید5 (خلوص 99.999%) کاملا وارداتی می باشد.

شارژ گاز اکسیژن ( O2 )

گاز اکسیژن یکی از پر رایج ترین گازهای موجود در دسترس می باشد. اکسیژن کاملا داخلی می باشد ولی دارای خلوص متفاوتی می باشد. خلوص اکسیژن صنعتی و آزمایشگاهی که آنها را با درصد یا گرید مشخص می کنند. شارژ کپسول اکسیژن در تمامی کارخانه ها انجام می پذیرد. برای راحتی مشتریان ماشین های حمل کپسول با درخواست شما اقدام به تعویض کپسول خالی با کپسول پر اکسیژن می کنند.

شارژ گاز اکسیژن ( O2 )66349063

این مجموعه توانسته است با استفاده از کارشناسان در این  زمینه مشاوره مناسبی را به مشتریان عزیز ارائه دهد برای اطلاعات بیشتر با این فروشگاه تماس حاصل فرمائید