گاز اکسیژن ( O2 )

گاز اکسیژن ( O2 )

توسعه صنعت ایرانیان

فروشنده گازهای صنعتی , آزمایشگاهی در مرحله اول توضیحاتی را در مورد گاز اکسیژن ( O2 ) و موارد مصرف این گاز ارائه کرده است که در ادامه به آن می پردازیم

مقدمه :

اکسیژن در سال ۱۷۷۱ از سوی داروساز سوئدی کارل ویلهلم شیله کشف شد، ولی این کشف خیلی سریع شناخته نشد و با اکتشاف مستقل جوزف پریستلی به‌طور گسترده‌تری شناخته شد، و از سوی آنتوان لورن لاووزیه در سال ۱۷۷۴ نام‌گذاری شد.

 

پیدایش گاز اکسیژن ( O2 ) :

اکسیژن فراوان‌ترین عنصر در پوسته کره زمین است و برآوردهایی در این زمینه وجود دارد که مقدار آن را ۴۶٫۷٪ ذکر می‌کنند. اکسیژن ۸۷٪ اقیانوسها (به صورت آب ،H۲O)و ۲۰٪ درصد جو زمین (به صورت اکسیژن مولکولی، O۲، یا O۳، ازن) را به خود اختصاص می‌دهد. ترکیبات اکسیژن به ویژه اکسید فلزات و سیلیکات‌ها (SiO۴۴-‎) و کربناتها
(CO۳۲-‎)معمولاً در خاک و تخته سنگ‌ها یافت می‌شوند. آب یخ زده یک جسم سخت متداول بر روی سیارات دیگر و ستاره‌های دنباله دار می‌باشد. کلاهک‌های یخ کره مریخ از دی‌اکسید کربن منجمد تولید شده‌اند. ترکیبات اکسیژن در سراسر کهکشان یافت می‌شوند و طیف نور اکسیژن اغلب در ستارهها دیده می‌شود.

 

ترکیبات گاز اکسیژن ( O2 ) :

الکترون به خاطر وجود الکترونگاتیوی، اکسیژن تقریباً با تمام عناصر دیگر پیوند شیمیایی تشکیل می‌دهد (که این مطلب منشأ تعریف اصلی اکسید شدن می‌باشد). تنها عناصری که تحت عمل اکسایش قرار نمی‌گیرند گازهای اصیل هستند. یکی از معروف‌ترین این اکسیدها اکسید هیدروژن یا آب است H۲O. سایر اکسیدهای معروف دیگر ترکیبات کربن و اکسیژن هستند مانند دی‌اکسید کربن (CO۲)، الکلها (R-OH)، آلدئیدها (R-CHO) و کربوکسیلیک اسیدها (R-COOH). رادیکالهای اکسیژن مانند کلراتها (ClO۳-‎)، پرکلراتها (ClO۴-‎)، کروماتها (CrO۴۲-‎)، دی کروماتها (Cr۲O۷۲-‎)، پرمنگناتها (MnO۴-‎)، و نیتراتها (NO۳-‎)،اکسایندههای قوی هستند. خیلی از فلزات مانند آهن با اتم اکسیژن پیوند برقرار می‌کنند اکسید آهن(Fe۲O۳). ازن (O۳)، با عمل تخلیه برق ایستایی (الکترواستاتیکی) در حضور مولکول اکسیژن شکل می‌گیرد. مولکول اکسیژن دوتایی (O۲)۲ نیز شناخته شده، که از جزء کمی از اکسیژن مایع را تشکیل می‌دهد. اپوکسیدها و اترها موادی هستند که در آن اتم اکسیژن قسمتی از یک حلقه سه اتمی هستند.

 

کاربرد گاز اکسیژن ( O2 ) :
 1. استفاده از اکسیژن مایع به عنوان اکسید کننده در نیروی حرکتی موشکها
 2. استفاده از گاز اکسیژن جهت اکسیژن رسانی در بیمارستان ها
 3. استفاده از گاز اکسیژن ( O2 ) در جوشکاری
 4. استفاده از گاز اکسیژن ( O2 ) در ساخت فولاد
 5. استفاده از گاز اکسیژن ( O2 ) در تولید متانول
 6. استفاده در گاز اکسیژن ( O2 ) در سیمان سازی
 7. استفتده از گاز اکسیژن ( O2 ) در تولید سرامیک
 8. استفاده از گاز اکسیژن ( O2 ) در سفید کردن خمیر کاغذ در صنعت کاغذسازی
 9. استفاده از گاز اکسیژن ( O2 ) در تصفیه آب و فاضلاب
 10. استفاده از اکسیژن ( O2 ) در تولید اتیلن اکساید   
 11. استفاده از گاز اکسیژن ( O2 ) در دستگاه های شناسائی و آنالیز مواد

 

اطلاعات ایمنی گاز اکسیژن ( O2 ) :

اکسیژن در فشارهای نسبی بالا می‌تواند سمی باشد.
قرارگرفتن طولانی در معرض گاز اکسیژن خالص می‌تواند برای ریه و سیستم عصبی ، خطرناک  باشد.
تاثیرات ریوی شامل آماس ( ورم ریه ) ، کاهش ظرفیت ریه و آسیب به بافتهای ریوی است.
تاثیرات گاز اکسیژن بر سیستم عصبی شامل کاهش بینایی، تشنج و اغما است.
همچنین مشتقات خاصی از اکسیژن ، مانند ازن ( O3 ) ، پروکسید هیدوژن و رادیکالهای هیدروکسیل و سوپراکسیدها بسیار سمی می‌باشند. بدن ، مکانیزم هائی را برای مقابله با این گونه‌ها توسعه داده است.

 

سیلندر های گاز اکسیژن به تنهائی خطرناک نمی باشند اما در صورتی که در کنار یک سیلندر آتش زا مثل گاز هیدروژن ، گاز متان و سایر هیدروکربن ها قرار گیرند بسیار خطرناک می شوند  و در صورت بروز نشتی انفجار مهیبی رخ خواهد داد، در نتیجه نحوه ی انبارش این سیلندرها فوق العاده مهم می باشد.
علاوه بر انبارش، تخلیه و بارگیری سیلندرهای گاز اکسیژن هم حائز اهمیت است و می بایست از بارگیری گاز اکسیژن در کنار گازهای آتش زائی مثل گاز هیدروژن ، گاز متان و سایر هیدروگربن ها خودداری کرد.
شایان ذکر است ، کارگران می بایست در برخورد با سیلندرهای گاز اکسیژن نهایت دقت را بعمل آورند و به هیچ وجه با دست و یا دستکش آلوده به روغن به این سیلندرها نزدیک نشوند

 

نحوه فروش گاز اکسیژن ( O2 ) :

 

 • گاز اکسیژن معمولا در کپسول های 50،40،20،10 و5  لیتری و  فشار 150 تا 200 بار به فروش می رسد.
 • گاز اکسیژن وارداتی در حجم 50 لیتر و معمولا فشار 150 بار به مشتریان عرضه می شود.
 • اکسیژن مایع معمولا در مخازنی که به فلاسک معروف است ( فلاسک های 2  تا 50 لیتری )  و تانک های بزرگ به فروش می رسد.
 • معمولا گاز اکسیژن در ایران در اشل صنعتی تولید می شود ( توسعه صنعت ایرانیان توانائی تامین گاز اکسیژن داخلی با خلوص 99.99% ( گرید 4 ) را دارد که بنام گاز H.P(High Pure) به فروش می رسد. )
 • شایان ذکر است گاز اکسیژن ( O2 ) گرید5 (خلوص 99.999%) کاملا وارداتی می باشد.

 

Scroll to Top