گاز دی اکسید کربن ( CO2 )

 گاز co2 یا دی اکسید کربن بسیاری از اصطلاحات علمی که طیف گسترده ای از معانی و مفهوم راشامل میشود. اگر شما با تنفس سلولی آشنا هستید، ممکن است متوجه شوید که گاز دی اکسید کربن (CO2-abbreviated) یک ماده پسماند از این سری واکنش در حیوانات است; که در آن گاز اکسیژن یا O2 یک واکنش دهنده است; شما همچنین ممکن است بدانید که در گیاهان، این فرآیند در اثر برگشت پذیر است; وگاز co2 به عنوان سوخت در فتوسنتز و O2 به عنوان یک محصول پسماند است.

گاز دی اکسید کربن ( CO2 )

گاز دی اکسید کربن ( CO2 )

شاید مهمتر از همه، با توجه به سیاست وعلم زمین قرن حاضر، گاز co2 برای بدن یک گاز گلخانه ای است ; که مسئول کمک به گرما در جو زمین است. گاز co2 یک محصول جانبی سوختن سوخت های فسیلی است. گرمایش ناشی از این سیاره سبب شده است شهروندان زمین به دنبال یافتن منابع جایگزین انرژی باشند.

گاز دی اکسید کربن ( CO2 )66343294

نکته enlightened:

به غیر از این مسائل، گاز CO2، یک مولکول ظریف ساده دارای تعدادی دیگر از عملکرد های بیوشیمیایی و صنعتی است که طرفداران علوم باید از آن آگاهی داشته باشند.

گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) چیستsmiley؟

گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) یک گاز بی رنگ و بدون بو در دمای اتاق است. هر بار که شما بیرون میروید; مولکولهای دی اکسید کربن بدن را ترک می کنند و به بخشی از جو تبدیل می شوند. مولکول های CO2 حاوی یک اتم کربن تک که توسط دو اتم اکسیژن به هم متصل می شود; به طوری که مولکول شکل خطی دارد:

O = C = O

هر اتم کربن چهار باند با همسایگان خود را در مولکول های پایدار تشکیل می دهد; در حالی که هر اتم اکسیژن دو باند تشکیل می دهد. بنابراین با هر پیوند co -اکسیژن در CO2 که شامل پیوند دوگانه است; یعنی دو جفت الکترون مشترک – CO2 بسیار پایدار است.

گاز دی اکسید کربن ( CO2 )66343294

گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) موارد مصرف انواع  

گاز دی اکسید کربن ( CO2 )نیز می تواند به عنوان یک مایع وجود داشته باشد.

خاموش کننده ها 

گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) از مقاومت الکتریکی بیشتری نسبت به هوا برخوردار است (به طوری که هدایت الکتریکی آن یک ششم هدایت الکتریکی هواست) برای خطرات گوناگون برقی بسیار مناسب است که می‌توان از خطرات برقی ژنراتورها، فیوزها، ترانسفورماتورها، تاسیسات حرارت مرکزی، تابلوهای برق، کامپیوتر، پست‌های انتقال برق ایستگاه‌های مخابراتی، لوکوموتیوهای برقی و غیره نام برد.

نوشیدنی ها

گاز دی اکسید کربن در صنایع غذایی برای کربوره کردن نوشابه ها و سایر نوشیدنی ها استفاده می شود. یک نوشیدنی گازدار نوشیدنی است که گاز کربن دی اکسید در آن دمیده شده و گازدار می شود. فرایند حل کردن گاز کربن دی اکسید در نوشیدنی را کربونیزه کردن می نامند. این فرایند می تواند به طور طبیعی اتفاق بیفتد مثل آب های مینرالی کربونیزه شده طبیعی که گاز کربنیک را از زمین جذب می کند و یا می تواند توسط انسان انجام شود مثلنوشابه های گازدار. این روند شامل تزریق گاز دی اکسید کربن به نوشیدنی در فشار بالا و سپس مهر و موم کردن آن است. از آنجا که انحلال گاز کربن دی اکسید در فشار کمتر، کمتر است. گاز دمیده شده در حین تزریق اگر در ظرف باز باشد فرار می کند و فشار آزاد می شود.

دی اکسید کربن جامد

گاز دی اکسید کربن  با فشرده سازی و خنک کردن ، تحت فشار 60 بار در دمای اتاق، مایع می شود.  دی اکسید کربن مایع ، به مخازن بزرگ نگهدارنده، پمپ می شود. برای شروع تولید یخ خشک،  دی اکسید کربن مایع از طریق یک شیر انبساط به محفظه ای از دستگاه با فشار اتمسفریک پمپ می شود. در اثر این تغییر فشار، مایع سریعا به گاز تبدیل شده و با سرعت زیاد منبسط می شود ، و باعث می شود گاز تا نقطه انجماد خود که برابر با منفی  109 درجه فارنهایت است خنک شده و تبدیل به برف دی اکسیدکربن شود، سپس برف‌هایدی اکسید کربن با قرار گیری تحت فشار بسیار در یک محفظه به بلوک های یخ خشک تبدیل می شوند و قالب های یخ خشک آماده استفاده قرار می گیرد.

گاز دی اکسید کربن در متابولیسم

گاز دی اکسید کربن اغلب به عنوان سمی شناخته می شود. زیرا اغلب با آسفیکسی و حتی از دست دادن زندگی همراه است. در حالی که مقادیر کافی CO2 می تواند در واقع مستحکم سمی باشد و باعث آسیب دیدگی شود. معمولا اتفاق می افتد که گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) به عنوان یک نتیجه دمیده شدن ایجاد می شود. اگر کسی به هر دلیلی تنفس را متوقف کند; CO2 دیگر از طریق ریه ها خارج نمی شود و بنابراین در جریان خون ایجاد می شود; همانطور که هیچ جایی برای رفتن وجود ندارد. بنابراین CO2، نشانگر آسیب دیدگی است.

به طور تقریبی همانطور که آب “سمی” نیست فقط به این دلیل می تواند منجر به غرق شدن شود. فقط یک کسر کوچک از اتمسفر از CO2 تشکیل شده است. حدود 1 درصد surprise .

 در حالی که این یک محصول جانبی متابولیسم حیوانات است. لازم است که گیاهان زنده بمانند و بخشی از چرخه کربن در سراسر جهان باشند. گیاهان CO2 را می گیرند، آن را در یک سری واکنش های کربن و اکسیژن تبدیل می کنند; سپس اکسیژن را به اتمسفر آزاد میکنند، درحالی که کربن را به شکل گلوکز حفظ میکنند; تا زندگی و رشد کنند. هنگامی که گیاهان می میرند یا سوخته می شوند، کربن آنها با O2 در هوا ترکیب می شود; تشکیل گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) و تکمیل چرخه کربن.

گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) و تغییرات اقلیمی

( CO2 ) یک گاز تله گرما است. در بسیاری از موارد، این چیز خوبی است، زیرا جلوگیری از از دست دادن گرما بسیار زیاد است. حیوانات مانند افرادی که قادر به زنده ماندن نیستند. اما احتراق سوخت های فسیلی در قرن نوزدهم مقدار قابل توجهی از گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) را به جو اضافه کرده است; که منجر به گرم شدن کره زمین و تأثیرات آن به تدریج می شود.

برای هزاران سال، غلظت اتمسفر CO2 در اتمسفر بین 200 تا 300 واحد در میلیون (ppm) باقی می ماند. تا سال 2017، تقریبا 400 ppm افزایش یافته است، که غلظت آن هنوز هم افزایش می یابد. این CO2 اضافی گرما را دامن می زند و باعث تغییر آب و هوا می شود. این نه تنها در درجه حرارت بالا در سراسر جهان ظاهر می شود; بلکه در افزایش سطح دریا، ذوب یخبندان، آب دریائی اسیدی; کلاه های یخ کوچک قطبی و افزایش تعداد حوادث فاجعه بار (به عنوان مثال، طوفان ها) می شود. این مشکلات همه وابسته و وابسته به یکدیگر هستند.

نمونه هایی از سوخت های فسیلی عبارتند از ذغال سنگ، نفت (نفت) و گاز طبیعی. اینها در طی یک میلیون سال به وجود می آیند; زیرا گیاه مرده و مواد حیوانی در زیر لایه های سنگی به دام افتاده و دفن می شوند. در شرایط مطلوب گرما و فشار، این ماده آلی به سوخت تبدیل می شود. تمام سوخت های فسیلی دارای کربن هستند و برای تولید انرژی سوخته می شوند و co2 آزاد می شود.

گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) و تغییرات اقلیمی66343294

استفاده از گاز CO2 در صنعت

گاز CO2 دارای انواع مختلفی است که مفید است زیرا این مواد به معنای واقعی کلمه در همه جا هستند. همانطور که قبلا اشاره شد، آن را به عنوان یک مبرد مورد استفاده قرار می دهیم. اگر چه این بیشتر از فرم های جامد و مایع درست است. این همچنین به عنوان یک ماده ی اسپری، یک مولکولی (یعنی سم موش) یک جزء از آزمایشات فیزیک بسیار کم و یک عامل غنی سازی در هوا داخل گلخانه ها استفاده می شود. همچنین در شکستن چاه های نفتی، در بعضی از معادن; بعنوان تعدیل کننده در راکتورهای هسته ای خاص و در لیزرهای ویژه استفاده می شود.

واقعیت جالب

از طریق فرآیندهای متابولیسم پایه، شما در حدود 2400 ساعت در حدود 500 گرم CO2 تولید می کنید. این بیش از یک پوند گاز نامرئی است، فقط از بینی و دهان و همچنین منافذ خود خارج می شود. این در واقع، این است که چگونه مردم در طول زمان از دست می دهند، از جمله تلفات آب (موقت) دی اکسید کربن (CO2)، یک گاز بی رنگ که دارای بوی ضعف، تیز و مزه تلخ است. این یک جزء جزئی از اتمسفر زمین است (حدود 3 جلد در 10،000) که در احتراق مواد حاوی کربن، در تخمیر و تنفس حیوانات و در گیاهان در فتوسنتز کربوهیدراتها بوجود آمده است. حضور گاز در جو برخی از انرژی تابشی دریافت شده توسط زمین را از بازگشت به فضا حفظ می کند; به این ترتیب اثر به اصطلاح گلخانه ای تولید می شود. از لحاظ صنعتی، برای برنامه های متنوع متعددی از گازهای دود; به عنوان یک محصول تولید گاز هیدروژن برای سنتز گاز آمونیاک، از limekulk و از منابع دیگر، بهبود مییابند.

اطلاعات بیشتر از گاز CO2 یا گاز دی اکسید کربن ( CO2 )

دی اکسید کربن به عنوان یک گاز متفاوت از دیگران در اوایل قرن 17 th توسط شیمیدان بلژیکی; ژان باپتیستا ون هلمون، که آن را به عنوان محصول هر دو تخمیر و احتراق مشاهده کرد.

آن را با فشرده سازی به 75 کیلوگرم در هر سانتی متر مربع (1 071 پوند در هر اینچ مربع) در دمای 31 درجه سانتیگراد (87.4 درجه فارنهایت) یا تا 16-24 کیلوگرم در هر سانتی متر مربع (230-345 پوند در هر کیلومتر مربع) در -23 تا – 12 درجه سانتی گراد (-10 تا 10 درجه فارنهایت). در اواسط قرن بیستم، بیشتر دی اکسید کربن به عنوان مایع فروخته شد. اگر مایع اجازه میدهد تا فشار اتمسفری گسترش یابد; آن را سرد میکند و تا حدی به جامعۀ برفی نامیده میشود.

اطلاعات بیشتر از گاز co2 یا دی اکسید کربن66349063

در دمای معمولی، دی اکسید کربن کاملا غیر فعال است. بالاتر از 1700 درجه سانتی گراد (3،100 درجه فارنهایت) آن را به طور جزئی به مونوکسید کربن و اکسیژن تجزیه می کند. هیدروژن یا کربن آن را به مونوکسید کربن در دماهای بالا تبدیل می کند.

آمونیاک با فشار دی اکسید کربن واکنش می دهد تا اوربیت کربامات را تشکیل دهد; سپس اوره، جزء مهمی از کود و پلاستیک است. دی اکسید کربن کمی محلول در آب است; ( 1.79 حجم در هر حجم در 0 درجه سانتی گراد و فشار جو، مقدار بیشتر در فشار بالاتر) تشکیل یک محلول ضعیف اسیدی. این محلول حاوی اسید dibasic به نام کربنیک اسید (H2CO3) است

گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) چیست؟

دی اکسید کربن یا CO2 یک گاز گلخانه ای است. در مقادیر کمی طبیعی و بی ضرر است. اما به دلیل افزایش سطح آن می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. به طور معمول توسط هوا تولید می شود، میزان CO2 در محیط داخلی با تهویه کمتری ایجاد می شود

چرا  دی اکسید کربن ( CO2 ) اهمیت دارد؟

دی اکسید کربن یک گاز شامل یک بخار کربن و دو قسمت اکسیژن است. این یکی از مهمترین گازهای موجود در زمین است زیرا گیاهان آن را برای تولید کربوهیدرات در فتوسنتز نامیده اند. از آنجا که انسان ها و حیوانات به گیاهان برای غذا بستگی دارند. فتوسنتز برای زنده ماندن زندگی روی زمین ضروری است.

با این حال، CO2 همچنین می تواند اثرات منفی داشته باشد. همانطور که CO2 در فضای ما ایجاد می شود. اثر گرمایی دارد که می تواند آب و هوای زمین را تغییر دهد. در محیط داخلی، سطح CO2 به راحتی بالاتر از مقدار توصیه شده است که اثرات نامطلوب دارد.

کجا گاز دی اکسید کربن ( CO2 )است؟

غلظت دی اکسید کربن داخل محفظه توسط ترکیبی از CO2 در فضای باز; تنفس داخلی و میزان تهویه ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب که ساختمان ها و خانه ها انرژی بیشتری مصرف می کنند و هوای فشرده ای دارند. این بدان معناست که هوا کم تر است. بسیاری از سیستم های تهویه که امروزه استفاده می کنیم، هوا را برای صرفه جویی در انرژی حفظ می کنند. و اساسا هوا را آلوده می کنند، نه به دوچرخه سواری در هوای تازه. این باعث افزایش غلظت CO2 و کیفیت هوا در داخل خانه می شود.

اثرات گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) چیست؟

هنگامی که سطوح افزایش CO2 و هوای کمتری وجود دارد; می تواند باعث سردرد، بی حوصلگی، خواب آلودگی و بیشتر شود. سطوح بالای به طور مستقیم با بهره وری پایین، بیماری زیاد بیمار و انتقال بیماری های عفونی مواجه هستند. این امر در محیط های اداری، مدرسه و خانه بسیار مهم است.

گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) در خانه

هوای تازه به شما کمک خواهد کرد تا خواب شب بهتر شود. در حالی که در خواب خوابیدید، درب یا پنجره خود را باز کنید. این احساس “هوشیاری” که شما در اتاقی که اخیرا خوابید، می آید از میزان افزایش CO2 می رود.

سطوح ایمنی گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) چیست؟

هوای تازه حاوی حدود 400ppm (پوند در میلیون) از CO2 است. سطوح CO2 داخل سالن قابل قبول تا حدود 1000ppm است. در حالت ایده آل نباید بیش از 1500ppm افزایش یابد. پیگیری سطح CO2 خود را با یک مانیتور با کیفیت هوا و هنگامی که سطوح بالاتر از 1000ppm افزایش یابد. گام های لازم برای تهویه هوای تازه را بگیرید.
باید بیش از2000ppm از اجتناب شود. زیرا نشانه های جدی تر مانند عرق کردن، افزایش ضربان قلب و مشکل تنفس رخ می دهد.

کاهش گاز دی اکسید کربن ( CO2 )

سطح CO2 به طور منظم در داخل خانه افزایش و کاهش می یابد. فاکتورهای زیادی وجود دارد که بر میزان CO2، از جمله تهویه; تعداد افراد و طول مدت زمان در فضای محصور تأثیر می گذارد.

تهویه و فیلتراسیون

به طور منظم فیلترهای هوا را در سیستم فن های داخلی جایگزین کنید و مانیتور CO2 را نصب کنید. تا به شما یادآوری کند که برای به روز کردن خانه خود. با هشدار برای یادآوری زمانی که برای تغییر فیلتر.

کاربردهای ویژه گاز دی اکسید کربن ( CO2 )

 بعنوان مثال :

 1. در حمل و نقل بستنی و سایر مواد غذایی منجمد برای ایجاد سرما از یخ خشک استفاده می‌کنند.
 2. یکی از کاربردهای مهم CO2 استفاده در صنایع نوشابه‌های گازدار می‌باشد.
 3. بکینگ پودرها و جوش شیرین مورد استفاده در پخت نان یا کیک در اثر حرارت  آزاد می‌کنند; که این امر باعث پف کردن و متخلخل شدن نان می‌شود.
 4. بدلیل خاموش کردن آتش و غیر اشتعال بودن در کپسول های آتش نشانی; بعنوان یک آتش خاموش‌کن ارزان و سریع از  دی‌ اکسید کربن مایع فشرده استفاده می‌شود.
 5. برای کم کردن واکنش پذیری گاز استیلن در حمل و نقل بعنوان گاز بی اثر در کپسول‌های جوشکاری می‌توان; از دی‌ اکسید کربن استفاده کرد، چون نسبت به سایر گازهای بی‌اثر مثل گاز هلیوم و گاز آرگون ارزان‌تر می‌باشد.
 6. دی‌ اکسید کربن حلال خوبی برای اکثر ترکیبات می‌باشد. به این دلیل در صنایع داروسازی توجه زیادی به گازکربنیک معطوف شده است; تا بعنوان حلال کمتر سمی جایگزین حلال‌های آلی کلر‌دار شود.
 7. در صحنه‌های نمایش از یخ خشک برای ایجاد مه و دود استفاده می‌کنند.
 8. با افزودن یخ خشک به آب ، بخاری حاوی گازکربنیک و رطوبت ایجاد می‌شود که شبیه مه بنظر می‌آید.
 9. لیزرهای دی‌ اکسید کربن جزو لیزرهای مهم صنعتی می‌باشند.

خواص بیولوژیکی گاز دی اکسید کربن ( CO2 )

گاز co2 از سوختن چربی‌‌ها و قند در حضور اکسیژن طی فرایند تنفس سلولی در بدن جانداران تولید می‌شود. در جانوران بزرگ دی‌ اکسید کربن از تمام بافت‌ها بوسیله خون جمع شده; و وارد شش‌ها شده و از آنجا با عمل بازدم بیرون داده می‌شود. مقدار گاز کربنیک در هوای دم یک درصد و در هوای بازدم 4.5 درصد می‌باشد. تنفس مقدار زیادی از آن باعث مسمومیت در انسان و سایر جانداران می‌شود. هموگلوبین خون می‌تواند با اکسیژن و دی‌ اکسید کربن پیوند ایجاد کند. اگر غلظت بالا باشد، هموگلوبین‌ها با دی‌ اکسید کربن اشباع می‌شوند و توانایی حمل اکسیژن را ندارند. به همین علت است که در مکان‌های با تهویه ناکافی; فرد دچار مشکلات تنفسی بدلیل انباشته شدن  دی‌ اکسید کربن می‌شود.

مکانیسم

هنگامی که گاز کربوژن در معرض استنشاق می کند، افزایش سطح گاز co2 سبب می شود; که روانشناسی و فیزیولوژیک از خفگی ادراک شود; زیرا مغز تفکر افزایش دی اکسید کربن خون را به عنوان کاهش میزان اکسیژن می سنجد که عموما طبیعی است. استنشاق کربن باعث می شود بدن به واکنش نشان دهد; به طوری که اگر اکسیژن کافی دریافت نکرده باشد. تنفس سریع و عمیق تر می شود; ضربان قلب افزایش می یابد و سلول ها باعث دفع مواد قلیایی بافر برای حذف اسید کربنیک از جریان خون.

گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) به عنوان موارد زیر استفاده میشود :

 1. یک مبرد در آتش خاموش کننده ها
 2. برای پر کردن قایق های زندگی و کت های زندگی
 3. انفجار زغال سنگ
 4. لاستیک های فوم و پلاستیک ها
 5. ترویج رشد گیاهان در گلخانه
 6. جلوگیری از حیوانات قبل از کشتار
 7. نوشیدنی های گازدار

 نکته enlightened:

یک مخلوط کربوژن از اکسیژن 95٪ و 5٪ دی اکسید کربن می تواند به عنوان بخشی از درمان اولیه عود مجدد شریان مرکزی شبکیه استفاده شود.

گاز کربوژن در تحقیقات زیست شناسی برای مطالعه جریانهای اکسیژن و دی اکسید کربن in vivo [6] و همچنین برای اکسیژن کردن محلول aCSF و تثبیت pH به حدود 7.4 در تحقیقات بر روی تکه های حاد مغزی استفاده می شود.استفاده از آن در ترکیب با نیکوتین آمید نیز در ارتباط با پرتودرمانی در استراتژی درمان برخی از سرطان ها مورد بررسی قرار گرفته است. از آنجایی که افزایش اکسیژن رسانی تومور باعث بهبود اثرات سلول زایی تابش می شود، تصور می شود که استنشاق این عوامل در پرتودرمانی باعث افزایش اثربخشی آن شود.

تاریخچه کشف گاز دی اکسید کربن ( co2 )

گاز دی اکسید کربن ( CO2 )  اولین گاز است که به عنوان یک ماده گسسته توصیف می‌شود. در حدود ۱۶۴۰ شیمیدان فلاندر یان باپتیست ون هلمونت مشاهده کرد. هنگامی که او زغال چوب را در یک ردیف بسته سوزاند; توده خاکستر حاصل از آن بسیار کمتر از زغال چوب اصلی بود. تفسیر او این بود که بقیه زغال چوب به یک ماده نامرئی تبدیل شده بود; که به معنای «گاز» یا «روح وحشی» (spiritus sylvestris) بود.

دی‌اکسید کربن اولین بار در سال ۱۸۲۳ توسط هومفری دیوی و مایکل فارادی مایع شد (تحت فشار بالا). اولین توصیف دی‌اکسید کربن جامد توسط Adrien-Jean-Pierre Thilorier; که در سال ۱۸۳۵ یک کانتینر تحت فشار دی‌اکسید کربن مایع را باز کرد; تنها به این نتیجه رسید که خنک‌کننده تولید شده توسط تبخیر سریع مایع، «برف» جامد بوده‌است.

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی (ساختار و پیوند)

مولکول دی‌اکسید کربن خطی و مرکزی است. طول پیوند کربن-اکسیژن ۱۱/۳۶pm است که به‌طور قابل توجهی کوتاه‌تر از طول اتصال پیوند تک باند C-O است و حتی کوتاه‌تر از بسیاری از گروه‌های دیگر C-O چند ضلعی است. از آنجایی که آن centrosymmetric است، مولکول دارای دو قطبی الکتریکی نیست. در نتیجه، تنها دو موج ارتعاشی در طیف IR مشاهده می‌شود - یک حالت کشش ناقص در 2349 cm-۱ و یک جفت ناپایدار از حالت خمش در 667 cm-۱. همچنین یک حالت کشش متقارن در 1388 cm-۱ وجود دارد که تنها در طیف رامان دیده می‌شود.

در محلول آبی

دی‌اکسید کربن محلول در آب است که H۲CO۳ (اسید کربنیک) که یک اسید ضعیف است از زمان یونیزاسیون آن در آب به صورت ناقص به وجود می‌آید.

CO2+H2O⇌H2CO3

واکنش شیمیایی CO۲

CO۲ یک الکتروفیل ضعیف است. واکنش آن با آب پایه این ویژگی را نشان می‌دهد، در این صورت هیدروکسید نوکلئوفیلی است. دیگر اسیدهای نوکلئوفیل نیز واکنش نشان می‌دهند. به عنوان مثال، کاربنیون‌ها (یون منفی و گذرا مانند H۳C) به وسیله واکنش گرینجر (واکنشگر) و ترکیبات ارگانولیتیم با واکنش‌های CO۲ واکنش نشان 
می‌دهند:

MR + CO۲ → RCO۲M

نکته enlightened:

در ترکیبات دی‌اکسید کربن فلز، CO۲ به عنوان یک لیگاند عمل می‌کند که می‌تواند تبدیل CO۲ به سایر مواد شیمیایی را آسان کند.

کاهش CO۲ به CO معمولاً یک واکنش دشوار و آهسته است :

CO۲ + ۲ e− + ۲H+ → CO + H۲O

مشخصات فیزیکی

دی‌اکسید کربن بی‌رنگ است. در غلظت‌های پایین گاز بدون بو است، با این حال، در غلظت‌های بسیار بالایی، آن دارای بوی تند و اسیدی است. در دمای و فشار
 استاندارد، دی‌اکسید کربن حدود ۱٫۹۸ کیلوگرم در متر مکعب است که حدود ۱٫۶۷ برابر هوا است. دی‌اکسید کربن به هیچ عنوان حالت مایع را در فشار کمتر از ۵٫۱ اتمسفر (۵۲۰ kPa) ندارد. در اتمسفر ۱ (در نزدیکی فشار متوسط ​​سطح دریا)، گاز به‌طور مستقیم به یک جامد در دمای زیر ۷۸٫۵- درجه سانتیگراد (۱۰۹٫۳- درجه فارنهایت؛ ۱۹۴/۷ K) قرار می‌گیرد و ذرات جامد به‌طور مستقیم به گاز بالاتر از ۷۸٫۵- درجه سانتی گراد تبدیل می‌شود (تصعید). در حالت جامد، دی‌اکسید کربن یخ خشک نامیده می‌شود. دی‌اکسید کربن مایع فقط در فشار بیش از ۵٫۱ اتمسفر تشکیل می‌گردد ؛ نقطه سه‌گانه دی‌اکسید کربن حدود ۵٫۶۹ بار (۵۱۷ کیلو پاسکال) در ۲۱۷ K است (نمودار فاز را در سمت چپ ببینید). نقطه بحرانی ۷/۳۸ مگاپاسکال در ۳۱٫۱ درجه سانتی‌گراد است. شکل دیگری از دی‌اکسید کربن جامد که در فشار بالا دیده می‌شود یک جامد شبیه به آمورف است. این شکل شیشه‌ای که کربنات نامیده می‌شود، به وسیلهٔ فشار بیش از حد بر فشار گاز (۴۰-۴۸ GPa یا حدود ۴۰۰٬۰۰۰ اتمسفر) در یک الماس تولید می‌شود. این کشف تأیید کرد که دی‌اکسید کربن می‌تواند در حالت شیشه‌ای مشابه سایر اعضای خانواده عنصری مانند سیلیکون (شیشه سیلیکا) و دی‌اکسید گرسنه وجود داشته باشد. با این حال، بر خلاف عینک سیلیکا و آلمانی، شیشه کربنی در فشارهای معمول پایدار نیست و هنگامی که فشار آزاد می‌شود، به گاز بازگردد.

نکته enlightened:

در دمای و فشارهای بالاتر از نقطه بحرانی، دی‌اکسید کربن به عنوان یک ماده فوق بحرانی شناخته شده به عنوان دی‌اکسید کربن فوق بحرانی عمل می‌کند.

مشخصات فیزیکی گاز دی اکسید کربن ( co2 )66343294

در زمینه شیمیایی

در صنایع شیمیایی، دی‌اکسید کربن عمدتاً به عنوان یک ماده در تولید اوره مصرف می‌شود، با یک کسر کوچک‌تر  که برای تولید متانول و طیف وسیعی از محصولاتدیگر
 مانند کربنات‌های فلزی و بی‌کربنات‌ها استفاده می‌شود. مشتقات اسید کربوکسیلیک مانند سدیم سالیسیلات با استفاده از CO۲ توسط واکنش کلبه-شیمیت تهیه می‌شوند. علاوه بر فرایندهای متداول با استفاده از CO۲ برای تولید مواد شیمیایی، روش‌های الکتروشیمیایی نیز در سطح تحقیق مورد بررسی قرار می‌گیرند. به‌طور خاص، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای تولید سوخت از CO۲ (مانند متانول) جذاب است، زیرا این امر می‌تواند به سوخت‌هایی تبدیل شود که می‌توانند به راحتی حمل و استفاده شوند در تکنولوژی‌های احتراق معمولی، اما بدون CO۲ این امر میسر نمی‌شود.

گاز دی اکسید کربن ( co2 ) در زمینه شیمیایی

غذاها

دی‌اکسید کربن یک افزودنی مواد غذایی است که به عنوان یک ماده رگولاتور پروانه‌ای (محرک) و اسیدی در صنایع غذایی استفاده می‌شود. این مورد برای استفاده در
 اتحادیه اروپ (به عنوان شماره E۲۹۰ ذکر شده)، ایالات متحده و استرالیا و نیوزیلند (فهرست شده توسط INS شماره ۲۹۰) تأیید شده‌است. آب نبات به نام راک پاپ تحت فشار گاز دی‌اکسید کربن در حدود ۴ x ۱۰۶ Pa (۴۰ bar، 580 psi) تحت فشار قرار می‌گیرد. هنگامی که در دهان قرار می‌گیرد، آن را حل می‌کند (درست مانند دیگر آب نبات‌های سخت) و حباب‌های گاز را با پاپ قابل شنیدن آزاد می‌کند. علت ریزش مو می‌توانند با تولید دی‌اکسید کربن توسط، خمیر را افزایش دهند. مخمر بیکر دی‌اکسید کربن را با تخمیر قند درون خمیر تولید می‌کند، در حالیکه مواد شیمیایی مانند پودر پخت و نوشابه گازدار دی‌اکسید کربن در هنگام گرم شدن یا در معرض اسیدها قرار می‌گیرند.

گاز دی اکسید کربن ( co2 ) در غذا

نوشیدنی‌ها

گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) برای تولید نوشابه‌های گازدار و آب سودا استفاده می‌شود. به‌طور سنتی، کربناته آبجو و شراب درخشان از طریق تخمیر طبیعی به دست آمد، اما بسیاری از  تولیدکنندگان این نوشیدنی‌ها را با دی‌اکسید کربن از فرایند تخمیر بهبود می‌دهند. در مورد آبجو بطری و آبجو، رایج‌ترین روش کربناته کردن با دی‌اکسید کربن بازیافت است. به استثنای بریتانیا حقیقتاً، آبجو پیش‌نویس معمولاً از قفسه‌ها در یک اتاق سرد یا انبار به شیپور خاموشی در نوار با استفاده از دی‌اکسید کربن تحت فشار، گاهی اوقات با نیتروژن مخلوط، منتقل می‌شود.

گاز دی اکسید کربن ( co2 ) در نوشابه

گاز بی‌ اثر

این یکی از رایج‌ترین گازهای فشرده شده برای سیستم‌های پنوماتیک (فشار گاز) در ابزار فشار قابل حمل است. دی‌اکسید کربن نیز در فضای جوشکاری مورد استفاده قرار
 می‌گیرد، اگرچه در جوشکاری، اکسیدهای اکثر فلزات را واکنش می‌دهد. با وجود شواهد قابل توجهی مبنی بر اینکه جوش‌های ساخته شده در فضا دی‌اکسید  کربن شکننده‌تر از آنهایی است که در اتمسفرهای بدون اثر CO۲ ساخته شده‌اند، استفاده از آن در صنعت خودرو شایع است. به عنوان یک گاز جوش به‌طور عمده به این دلیل استفاده می‌شود که بسیار ارزان‌تر از گازهای غیرمستقیم مانند آرگون یا هلیوم است. [نیازمندی‌های ارجاعی] وقتی که برای جوشکاری MIG استفاده می‌شود، استفاده از گاز دی‌اکسید کربن به عنوان MAG جوشکاری CO۲ در این دماهای بالا می‌تواند واکنش نشان دهد.CO۲ تمایل دارد که یک گودال گرم‌تر از جوهای واقعاً بی‌اثر تولید کند، ویژگی‌های جریان را بهبود می‌بخشد. اگر چه ممکن است این امر به دلیل واکنش‌های جوی در محل گودال باشد. CO۲ معمولاً مخالف اثر مورد نظر در هنگام جوشکاری است، زیرا که تمایل به جارو کردن محل را دارد، اما ممکن است برای جوشکاری فولاد ملایم مشکل نباشد، زیرا نشت نهایی یک نگرانی عمده نیست.

گاز دی اکسید کربن ( co2 ) در جوشکاری

کپسول آتش‌نشانی

دی‌اکسید کربن می‌تواند برای خاموش کردن شعله‌های آتش‌سوزی محیط اطراف شعله با گاز استفاده شود. CO۲ به خودی خود واکنش نشان نمی‌دهد تا شعله را خاموش
 کند، اما شعله اکسیژن را با جابجایی آن کاهش می‌دهد. بعضی از آتش خاموش‌کننده‌ها، به ویژه برای آتش‌سوزی‌های الکتریکی، دارای دی‌اکسید کربن مایع تحت فشار هستند. خاموش‌کننده‌های دی‌اکسید کربن به خوبی در مایع‌های مایکروویو و الکتریکی قابل اشتعال کار می‌کنند، اما نه در آتش‌سوزی‌های قابل اشتعال، چرا که گرچه اکسیژن را حذف می‌کند، مواد سوزاننده را به‌طور قابل توجهی خنک نمی‌کند و زمانی که دی‌اکسید کربن پراکنده باشد، آن‌ها می‌توانند در معرض اتمسفر اکسیژن باشند. مطلوبیت آن‌ها در آتش‌سوزی در واقع این است که، بر خلاف آب و سایر روش‌های شیمیایی، دی‌اکسید کربن موجب اتصال کوتاه نمی‌شود، که سبب آسیب بیشتر به تجهیزات می‌شود. از آنجا که این یک گاز است، همچنین حجم زیادی از گاز را به‌طور خودکار در اتاق‌های زیربنایی IT آزاد می‌کند، جایی که ممکن است آتش به روش‌های فوری بیشتری دسترسی پیدا کند، زیرا در پشت درب‌های قفسه و در داخل موارد است. دی‌اکسید کربن به عنوان یک عامل خاموش‌کننده در سیستم‌های حفاظت از آتش ثابت برای استفاده محلی از خطرات خاص و کل سیل یک فضای محافظت شده به‌طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. استانداردهای بین‌المللی سازمان دریایی نیز سیستم‌های دی‌اکسید کربن را برای حفاظت در برابر نگهداری از کشتی‌ها و اتاق‌های موتور تشخیص می‌دهند. سیستم‌های حفاظت آتش‌سوزی مبتنی بر دی‌اکسید کربن به چندین مرگ منجر شده‌است، زیرا می‌تواند خفگی را در غلظت‌های بسیار بالایی ایجاد کند. در بررسی سیستم‌های CO۲ مشخص شده‌است که ۵۱ حادثه بین سال ۱۹۷۵ و تاریخ گزارش (۲۰۰۰)، باعث مرگ ۷۲ نفر و ۱۴۵ صدمه شد.

گاز دی اکسید کربن ( co2 ) در آتش نشانی

فروش و شارژ گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) 

مجموعه ما در جهت شارژ و فروش کپسول co2 توانسته است ارائه خدمت نماید. گاز co2 چیست مسئله ای است که در پی آن افراد زیادی به تحقیق و توسعه پرداخته اند. شما می توانید با مطالعه این صفحه به پاسخ سوالات خود دست بیابید.

ضمنا smiley :

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر داشته باشید ، می توانید با ما در ارتباط باشید.

محصولات مرتبط با گاز دی اکسید کربن ( CO2 )

برای استفاده از این گاز نیاز به برخی از تجهیزات خواهید داشت که در این بخش به آنان اشاره خواهیم نمود و همچنین شما می توانید با کلیک بروی هر کدام به مشاهده محصول مورد نظر هدایت شوید.

 1. مانومتر گاز دی اکسید کربن ( CO2 )
 2. گرمکن گاز دی اکسید کربن ( CO2 )
 3. کپسول  گاز دی اکسید کربن ( CO2 )

 

Scroll to Top