گاز دی اکسید کربن ( CO2 )

 گاز دی اکسید کربن ( CO2 )

توسعه صنعت ایرانیان

فروشنده گازهای صنعتی , آزمایشگاهی در مرحله اول توضیحاتی را در مورد گاز CO2 و موارد مصرف این گاز ارائه کرده است که در ادامه به آن می پردازیم

مقدمه :

دی‌اکسید کربن اولین گاز است که به عنوان یک ماده گسسته توصیف می‌شود. در حدود ۱۶۴۰ شیمیدان فلاندر یان باپتیست ون هلمونت مشاهده کرد که هنگامی که او زغال چوب را در یک ردیف بسته سوزاند، توده خاکستر حاصل از آن بسیار کمتر از زغال چوب اصلی بود. تفسیر او این بود که بقیه زغال چوب به یک ماده نامرئی تبدیل شده بود که به معنای «گاز» یا «روح وحشی» (spiritus sylvestris) بود. دی‌اکسید کربن اولین بار در سال ۱۸۲۳ توسط هومفری دیوی و مایکل فارادی مایع شد (تحت فشار بالا). اولین توصیف دی‌اکسید کربن جامد توسط Adrien-Jean-Pierre Thilorier، که در سال ۱۸۳۵ یک کانتینر تحت فشار دی‌اکسید کربن مایع را باز کرد، تنها به این نتیجه رسید که خنک‌کننده تولید شده توسط تبخیر سریع مایع، «برف» جامد بوده‌است.

 

کاربرد گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) در صنعت :

 

 

 

 

 

 

  1. در جوشکاری و تولید فلزات: در ترکیب با آرگون در فرآیندجوش به روش قوس الکتریکی به کار می رود.
  2. در لیزرهای CO2 از این گاز با درجات خاص استفاده میشود.
  3. دی اکسید کربن برای کشت و رشد دادن نمونه های زنده مانند سلول ها یا میکروب ها  در دستگاه انکوباتور به کار می رود
  4. گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) خوراکی در صنایع غذائی و آشامیدنی: در تولید نوشابه های گاز دار، در ترکیب با مخلوطهای هیدروژنی در بسته بندی مواد غذایی، به صورت مایع در فرآیند سرکردن و فریز کردن مواد غذائی و به صورت یخ خشک در فرآیند توزیع مواد غذائی به کار می رود.

 

نکات ایمنی گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) :
گاز دی اکسید کربن در غلظت های بالا می تواند باعث خفگی و حتی مرگ شود. در شکل گاز باعث یخزدگی شدید و در شکل مایع باعث سوختگی شدید کرایوجنیک می شود، نباید تنفس شود، در صورت نشتی CO2منطقه تا پراکنده شدن گاز باید خالی بماند، کمی حالت خورندگی دارد. سیلندر گاز CO2 تحت فشار بوده، نباید سوراخ شود یا در معرض آتش قرار گیرد. برای استفاده سیلندر گاز کربنیک باید از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و بعد از استفاده شیر بسته شود، بعد از خالی شدن کپسول CO2 باید در مکانی خنک و دارای تهویه مناسب و بدور از هرگونه مواد قلیایی و اسیدی قرار گیرد. وقتی از CO2 مایع و یا یخ خشک استفاده می نمایید حتما باید از پوشش کامل و عینک استاندارد استفاده نمایید. سیلندر ها حتما باید دارای کلاهک باشند و در محل خود ثابت گردند. فشار شارژ سیلندر CO2 ماکزیمم به ۷۰ بار میرسد البته کلیه کپسول های CO2 دارای شیر سوپاپدار هستند که در مواقع بحرانی عمل می نمایند. سیلندر CO2 در حجم های 5 لیتر 10 لیتر 20 لیتر 40 لیتر 50 لیتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) :

مولکول دی‌اکسید کربن خطی و مرکزی است. طول پیوند کربن-اکسیژن 11.36pm است که به‌طور قابل توجهی کوتاهتر از طول اتصال پیوند تک باند C-O است و حتی کوتاهتر از بسیاری از گروه‌های دیگر C-O چند ضلعی است. از آنجایی که آن centrosymmetric است، مولکول دارای دو قطبی الکتریکی نیست. در نتیجه، تنها دو موج ارتعاشی در طیف IR مشاهده می‌شود - یک حالت کشش ناقص در 2349 cm-۱ و یک جفت ناپایدار از حالت خمش در 667 cm-۱. همچنین یک حالت کشش متقارن در 1388 cm-۱ وجود دارد که تنها در طیف رامان دیده می‌شود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) :

دی اکسید کربن گازیست بی رنگ، بی بو ( در غلظت های بالا بوی تندی دارد)، با مزه کمی اسیدی، سنگین تر از هوا، تحت فشار مایع و حتی جامد میشود و قابل حل در آب است.

 

 

 

 

سایزهای رایج گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) یا گاز CO2 :

  1. کپسول 2 لیتری گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) یا گاز CO2
  2. کپسول 5 لیتری گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) یا گاز CO2
  3. کپسول 10 لیتری گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) یا گاز CO2
  4. کپسول 20 لیتری گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) یا گاز CO2
  5. کپسول 40 لیتری گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) یا گاز CO2
  6.  کپسول 50 لیتری گاز دی اکسید کربن ( CO2 ) یا گاز CO2

 

Scroll to Top