ماله پروانه ای

توسعه صنعت ایرانیان فروشنده انواع دستگاه های ماله پروانه ای درمدل ها ی موتوری - برقی و هلیکوپتری میباشد که در پراگراف زیر توضیحاتی را خدمت مشتریان عزیز خواهیم داد .

ماله پروانه ای

ماله پروانه ای 

ماله پروانه ای وسیله ایست در جهت مسطح کردن و ماله کشی محل بتن ریزی شده سطوح بزرگی همچون محوطه نمایشگاهی، پارکینگ طبقاتی، پمپ بنزین، کارخانجات، پیاده رو و سالن های ورزشی استفاده می شود. در عملیات صاف کردن ماله کشی سنگدانه های درشت تر به درون بتن فرو می رود و سطح، خلل و فرج نخواهد داشت لذا پس از استفاده از ماله برقی هیچگونه ناصافی در بتن مشاهده نمی شود.

روشهای درست برای انتخاب ماله پروانه ای 

ماله پروانه ای یا ماله موتوری برای سهولت در امر ماله کشی بتن ساخته شده است. برای استفاده از این نوع تجهیزات نسبت به اندازه فضای مورد استفاده ابعاد و ناوبری آن نیز متغیر است بدین صورت که ماله پروانه ای در سایز های 60، 75، 90، 120 و ماله پروانه ای های سرنشین دار می باشد که عموما از ماله موتوری های 60 و 75 در قسمت های گوشه ای فضا ماله کشی استفاده می شود و اصلاحا به این نوع ماله ها، ماله های گوشه زن یا کنار زن هم گفته می شود که که در قسمت های دیگر به این موضوع اشاره شده است از ماله های سایز 90 به وفور استفاده شده و مصرف معمول را دارد و همین طور ماله های 120 و سرنشین دار ها که اغلب برای فضاهای بزرگتر استفاده می شود که به تسرع در عمل ماله کشی می افزاید. از آنجایی که بتن تارخ انقضا دارد (گیرایش بتن) برای انتخاب سایز ماله پروانه ای مورد نظرخود حتما به فضای مورد استفاده دقت شود که عمل ماله کشی قبل از گیرایش کامل بتن انجام شده باشد.

صاف کردن بتون در ماله پروانه ای

مشخصات فنی ماله پروانه ای یا موتوری

به ماله پروانه ای موتوری، ماله برقی و یا ماله پروانه ای نیز گفته می شود و اصطلاحا در انگلیسی به آن Power Trowel گفته می شود. انواع ماله بتن در ابعاد 60، 90 و 120 سانتیمتر در دو نوع بنزینی و گازوئیلی موجود است.

ماله پروانه ای

 

 • ماله پروانه ای موتوری با سوخت بنزینی
 • ماله پراوانه ای  موتوری با سوخت گازوییلی

 

 

 

 

انواع ماله پروانه ای

 1. ماله پروانه ای موتوری
 2. ماله پروانه ای برقی

انواع ماله پروانه ای موتوری

 1. ماله تیغه ای
 2. ماله سینی دار
 3. ماله موتوری دستی
 4. ماله موتوری نفر بر

گروه ماله پروانه ای

اجزاء تشکیل دهنده ماله پروانه ای یا ماله موتوری

 • موتور
 • شاسی
 • تیغه ماله موتوری یا پروانه ای
 • سینی ماله موتوری یا پروانه ای

ماله پروانه ای  موتوری دستی یا ماله موتوری نفر بر پیاده دارای یک دسته موتوری می باشد که توسط نفر هدایت می شود و بتون را ماله کشی می کند. ماله موتوری نفر بر دارای صندلی سوار بر ماله جهت نشستن نفر می باشد و معمولاً در حجم های ماله کشی زیاد برای سهولت کار از ماله نفر بر استفاده می گردد.

نکات کاربردی در استفاده از ماله پروانه ای

برای استفاده از ماله پروانه ای بایستی بتون اصطلاحاً کمی خود را بگیرد و کمی سفت تر بشود تا ماله پروانه ای بتواند به راحتی روی سطح بتن کار کند.برای صاف کردن بتن تازه ریخته شده بایستی از شمشه برقی استفاده گردد و نمی توان از ماله موتوری استفاده کرد.

انواع برندهای ماله پروانه ای یا ماله موتوری 

ماله پروانه ای دارای موتور روبین و شاسی هیساکی

ماله پروانه ای هیساکی با کیفیت بالا و کارآیی عالی جهت محیط های وسیع بعد از عمل شمشه کردن سطح به کار می رود که بتن را تسطیح کرده و از به وجود آمدن ترک در بتن جلوگیری می کند. ماله موتوری میکاسا در ابعاد و اندازه های مختلف وجود دارد. شرکت هیساکی مالزی یکی از تولید کننده های برتر ماله پروانه ای می باشد. 

 لیست محصولات  ماله پروانه ای هیساکی Hisaki

 • ماله پروانه ای هیساکی مدل 7400 (YPT910) کوپله با موتور روبین
 • ماله پروانه ای هیساکی مدل 7400 (YPT910) کوپله با موتور طرح هوندا
 • ماله پروانه ای هیساکی مدل YPT40 کوپله با موتور روبین
 • ماله پروانه ای هیساکی مدل YPT40 کوپله با موتور طرح هوندا

 ماله پروانه ای دارای موتور روبین و شاسی هوپت

ماله پروانه ای هوپت در طیف های گسترده و با قدرت مختلف برای تخصص های مختلف کارایی برای بتن طراحی شده است. ماله پروانه ای هوپت قابلیت کارکرد با موتورهای هوندا 4 زمانه را دارد و دارای یک جعبه دنده دقیق مهندسی برای انتقال حرکت و گشتاور روتور ماله می باشد. شرکت هوپت واقع در سنگاپور یکی از شرکت های تولیدی ماله پروانه ای می باشد که به عنوان یک برند پیشرفته و گسترش یافته شناخته می شود

 لیست محصولات  ماله پروانه ای Hoppt

 • ماله پروانه یا ماله موتوری هوپت مدل TOL60G
 • ماله پروانه یا ماله موتوری هوپت مدل TOL70G
 • ماله پروانه یا ماله موتوری هوپت مدل TOL75G
 • ماله پروانه یا ماله موتوری هوپت مدل TOL90GB
 • ماله پروانه یا ماله موتوری هوپت مدل TOL100GB
 • ماله پروانه یا ماله موتوری هوپت مدل TOL120GB

ماله پروانه ای دارای موتور روبین و شاسی کوپاز

ماله پروانه ای یا ماله موتوری کوپاز مناسب برای کارهای سری همچون پارکینگ های بزرگ، سطح های وسیع مجتمع های تجاری، پاساژها و محیط های صنعتی هستند. شما می توانیید ک پرداخت نهایی را به آسانی و با به کار بردن نیرو و زمان کم به وسیله ماله پروانه ای کوپاز انجام دهید. شرکت کوپاز در کره جنوبی از جمله شرکت های تولیدکننده ماله پروانه ای یا ماله موتوری می باشد و صداقت و کیفیت قابل قبول اصولی است که کمپانی کوپاز بر آن تأکید دارد

لیست محصولات  ماله پروانه ای Copaz

 • ماله موتوری کوپاز مدل CPT-36E
 • ماله موتوری کوپاز مدل CPT-46E
 • ماله موتوری کوپاز مدل CPT-36M
 • ماله موتوری کوپاز مدل CPT-46M

 ماله پروانه ای دارای موتور روبین و شاسی بی تی BT

ماله پروانه ای های BT120 ،BT90 و BT75 با قابلیت اعتماد بالا، تنومند و با کنترل آسان برای پیمانکاران ساختمان بسیار مناسب می باشند. ماله پروانه ای BT یک صیقل دهنده و مسطح کننده نهایی عالی می باشد. در این دستگاه ترکیبی از وزن، تعادل و تیغه های سخت کاری شده یک عملکرد بی نظیر را به ارمغان آورده است. ماله پروانه ای BT120 عملکردی در حدود دو برابر و نیم ماله پروانه ای BT90 دارد اما وزن آن نسبت به مدل های دیگر سنگین تر می باشد. 

 لیست محصولات  ماله پروانه ای بی تی BT

 • ماله پروانه و ماله موتوری بی تی مدل BT75HE
 • ماله پروانه و ماله موتوری بی تی مدل  BT60H
 • ماله پروانه و ماله موتوری بی تی مدل BT60E
 • ماله پروانه و ماله موتوری بی تی مدل BT75H
 • ماله پروانه و ماله موتوری بی تی مدل BT90H160
 • ماله پروانه و ماله موتوری بی تی مدل BT90H270
 • ماله پروانه و ماله موتوری بی تی مدل BT90E
 • ماله پروانه و ماله موتوری بی تی مدل BT120H270
 • ماله پروانه و ماله موتوری بی تی مدل BT120H340
 • ماله پروانه و ماله موتوری بی تی مدل BT120H390

smileyماله پروانه ای یا موتوری چیست؟

پس از اتمام بتن ریزی باید بتن ریخته شده متراکم و پرداخت گردد. پرداخت بتن تاثیر بسیار زیادی در افزایش مقاومت فشاری، نفوذپذیری و مقاومت سایشی لایه سطحی بتن خواهد داشت.

مراحل پرداخت سطح بتن به شرح ذیل است :

 

 1. شمشه یا تراز کردن سطح
 2. تخته ماله کشی
 3. ماله کشی
 4. پرداخت نهایی

 

هدف از ماله کشی چیست smiley ?

ماله کشی را عمل هموار کردن سطح بتن و از بین بردن ناهمواری ها و منافذ باقی مانده آن را گویند. عمل ماله کشی باید بلافاصله پس از عمل شمشه کردن و قبل از آنکه آب آوری در سطح بتن مشاهده گردد صورت گیرد. باید به این نکته دقت شود که ماله کشی از مقاومت لغزشی سطح بتن کاسته اما مقاومت سایش سطح را افزایش می دهد به همین دلیل اگر مقاومت سایشی بتن نسبتأ ضروری باشد باید حداقل یکبار نسبت به پرداخت نهایی اقدام نمود. ذکر این نکته خارج از لطف نیست: در لغتنامه دهخدا ماله کشی تلاش برای خوب و زیبا جلوه دادن زشتی های موجود در اعمال خود و یا دیگران معنی شده است.

نکته enlightened :

در عمل ماله کشی هرگاه آب حاصل از آب آوری در سطح بتن مشاهده شد، باید عملیات پرداخت سطح متوقف تا آب از سطح بتن تبخیر شود سپس عملیات را ادامه داد. اگر شرایط رطوبت و آب و هوا به صورتی است که امکان تبخیر آب حاصل از آب انداختن در زمان کوتاه وجود ندارد با گذاشتن یک لایه گونی بر سطح بتن و ریختن گرد سیمان روی سطح سریعأ آب سطح جذب و حذف می گردد فقط باید توجه داشت که به هیچ وجه گرد سیمان با سطح بتن تماس نداشته باشد زیرا باعث تضعیف سطح بتن می گردد.

انواع مدل های ماله کشی 

 1.  ماله کشی دستی
 2.  ماله کشی مکانیکی

توضیحات فنی درمورد ماله کشی  

ماله کشی دستی

ماله های دستی از جنس های مختلف چوبی، آلومینیمی و منیزیمی ساخته می شوند که قابل استفاده در پروژه های با وسعت کمتر از 1000 متر می باشد. ماله های دستی آلومینیومی و منیزیمی راحت تر در سطح بتن حرکت می کنند، به همین دلیل از میزان انرژی که نیاز است کاسته خواهد شد. ماله های فلزی برای ماله کشی بتن حباب دار که در ساخت آن ها ماده افزودنی حباب ساز به کار رفته استفاده می شود که امکان استفاده از ماله با جنس های دیگر در این نوع بتن وجود ندارد زیرا ماله در سطح بتن حباب دار چسبیده و باعث خرابی سطح می گردد.

ماله کشی مکانیکی

در روش مکانیکی از دستگاه ماله کش جهت عمل ماله کشی استفاده می نمایند. دستگاه های ماله کش دارای یک محور عمودی می باشند که چند پره به شکل ماله به آن متصل بوده، چرخش محور منتج به ایجاد حرکت دورانی پره ها گردیده این حرکت دورانی ایجاد شده در پره ها و حرکت دستگاه سبب هموار شدن سطح بتن می گردد.

نکته اول enlightened :

برای به کار بردن ماله برقی یا ماله پروانه ای بایستی بتون اصطلاحأ کمی خود را گرفته و کمی سفت شود تا ماله پروانه ای بتواند به آسانی روی سطح بتن حرکت و کار کند. برای صاف کردن بتن تازه ریخته شده باید از شمشه برقی استفاده کرد و نمی توان ماله موتوری را به کار برد.

نکته دوم enlightened :

در بتن ریزی کف محوطه نمایشگاهی، پارکینگ طبقاتی، پمپ بنزین، کارخانجات، پیاده رو و سالن های ورزشی  ماله پروانه ای نوع موتوری کاربرد بیشتری دارد.

ابعاد مختلف ماله پروانه ای مدل دستی

 •  ماله پروانه ای دستی  در ابعاد 60
 •  ماله پروانه ای دستی  در ابعاد 90
 •  ماله پروانه ای دستی  در ابعاد 120ماله پروانه ای دستی

نکته :

که اندازه ماله پروانه ای در حقیقت معرفی کننده قطر پروانه چرخنده دستگاه است.

ماله پروانه ای موتوری سرنشین دار Ride on power trowel

این نوع ماله پروانه ای دارای نشیمن بوده که اپراتور بر روی دستگاه نشسته و عملیات بتن ریزی کف با ماله پروانه ای را کنترل و پرداخت سطح را انجام می دهد.

ابعاد مختلف ماله پروانه ای موتوری سرنشین دار

 • ماله پروانه ای سرنشین دار در ابعاد 60
 • ماله پروانه ای سرنشین دار در ابعاد 90
 • ماله پروانه ای سرنشین دار در ابعاد 120

روش راه اندازی ماله پروانه ای یا ماله موتوری سرنشین دار

 1. قبل از شروع کار، بنزین، روغن موتور و روغن گیربکس بررسی شود.
 2. برای بررسی روغن موتور و روغن گیربکس باید تا علامت مشخص شده بروی گیج روغن پر شود.
 3. پس از آن سوییچ به حالت on قرار داده شود و شیر بنزین را باز کنید.
 4. دقت شود که در هوای سرد بابستی دریچه ساسات بسته باشد و در هوای گرم دریچه ساسات را باز کنید.

شیوه ماله کشی با ماله موتوری یا ماله پروانه ای

 1. قبل از شروع ماله کشی مطمئن شوید که بتن به اندازه کافی سفت شده باشد، برای این کار می توانید بروی سطح بتن قدم بردارید و اگر کمتر 3 میلی متر فرو رفت، سطح آماده ماله کشی است.
 2. سرعت دستگاه بروی عدد سه چهارم تنظیم شود تا از جدا شدن تکه های بتن از سطح جلوگیری گردد و ماله به راحتی حرکت کند.
 3. ماله کشی باید در یک جهت (بالا به پایین یا چپ به راست) انجام گیرد و در هرمرحله از صاف کردن، نیمی از سطح قبلی نیز دوباره صاف شود.
 4. پس از اتمام ماله کشی محوطه، تیغه دستگاه را 90 درجه بچرخانید و در جهت مخالف دوباره ماله کشی را انجام دهید، اینگونه لکه های بتن از بین می رود.

مزایای استفاده از ماله پروانه ای

جلوگیری از بروز ترک های سطحی بتون

جلوگیری از بروز ترک های سطحی بتون

یکنواخت کرده سطح بتون   

یکنواخت کرده سطح بتون

امکان صیقلی کردن سطح بتون برای استفاده به صورت کف سازی نهائی 

لوازم یدکی و سایز های ماله پروانه ای 

از لوازم یدکی ماله پروانه ای و یا ماله موتوری می توان به سینی ماله موتوری و تیغه ماله موتوری اشاره کرد.سینی ماله موتوری (سینی ماله پروانه ای) صفحه ای گرد است که زیر ماله نصب می شود و تیغه ماله موتوری (تیغه ماله پروانه ای) بر روی ماله قرار میگیرد و به سینی ماله نصب می شود تا باعث چرخش آن بشود.ماله پروانه ای در سه سایز 60، 75، 90 و 120 سانت تولید می شود و از بهترین و معروف ترین برندهای آن می توان به ماله پروانه ای ( موتوری ) باریکل ایتالیا، ماله پروانه ای ( موتوری ) هوپت سنگاپور و ماله پروانه ای ( موتوری ) یوری چین اشاره کرد.

نحوه ارائه ماله پروانه ای 

مجموعه توسعه صنعت ایرانیان توانسته است در مدلهای مختلفی از دستگاه ماله پروانه ای فعالیت نماید. دستگاه ماله پروانه ای از گذشته دارای ظاهری مشخص بوده که تا امروز هیچ تغییر ظاهری نداشته است  

موضوعی که در این بخش باید به آن اشاره نماییم این است که دستگاه ماله پروانه ای معرفی شده در این بخش بردر این قسمت اگر بخواهیم از بیشترین فروش و مصرف در بین محصولات معرفی شده اشاره نماییم . دستگاه ماله پروانه ای را می توان نام برد که این موضوع در بین خریداران بسیار رواج داشته است و توانسته مشتریان بسیاری را به خود جلب نمایند.

این مجموعه توانسته است با استفاده از کارشناسان در این  زمینه مشاوره مناسبی را به مشتریان عزیز ارائه دهدsmiley

 

Scroll to Top