دیگ کاربیت

دیگ کاربید

توسعه صنعت ایرانیان

تولید کننده و فروشنده انواع دیگ کاربید 3 کیلو , 4 کیلو , 5 کیلو و 6 کیلو در بازار ایران در مرحله اول توضیحاتی را در مورد کاربید و دیگ کاربید ارائه کرده که در ادامه به آن می پردازیم

 

سنگ کاربید از چه فرمولی تشکیل شده است :

 

 • کلسیم کاربید :: یک ترکیب شیمیایی است که فرمول cac2 دارد
 • طرز تهیه کاربید کلسیم (سنگ کاربید) c2ca: کاربید کلسیم یا با نام تجاری سنگ کاربید - ماده اولیه تولید گاز استیلن برای مصارف جوشکاری و برشکاری محسوب می شود . این ماده را از ترکیب کک یا اکسید آهن تولید می نمایند . عمل ترکیب این مواد در کوره قوس الکتریکی ویژه در دمای 3000 درجه سانتیگراد صورت میگیرد . فعل و انفعال شیمیایی حاصل به صورت ذیل میباشد .
 • cao+3c - cac2+co : در پایان واکنش . کاربید کلسیم به صورت مذاب به داخل بشکه های ویژه ریخته شده و پس از سرد شدن . آن را آسیاب نموده ودر اندازههای مختلف در بشکه های آب بندی شده . به بازار عرضه می شود . کاربید کلسیم به شدت جاذب آب است وبه محض رسیدن مختصری رطوبت به آن گاز استیلن متصاعد می شود . حتی رطوبت هوا هم با سنگ کاربید - گاز استیلن تولید می نماید .هر کیلو سنگ کاربید در صورت خالص بودن 350 لیتر گاز استیلن تولید می نماید ولی کن به دلیل بودن با برخی ناخالصی ها این مقدار تا 250 لیتر کاهش می یابد .گاز کاربید موثر ترین وچند کاربردی ترین نوع گاز سوختی است . گاز کاربید امکان کار برد های دستی مثل جوشکاری - جوشکاری برنج - برشکاری - صافکاری ( تاب گیری ) یا هر گونه فرایند حرارت موضعی را فراهم می آورد - گاز کاربید بطور گسترده در جوشکاری اکسی استیلن کاربرد دارد .

 

نحوه نگهداری و اطفا :

با توجه به همین ترکیبی شدید . واکنش کلسیم کاربید بارطوبت موجود در محیط وخطر تجزیه شودن آن وتولید گاز کاربید احتراقی و انفجاری - رعایت نکات ایمنی زیر الزامی است : کلسیم کاربید با فلزاتی چون مس و نقره واکنش می دهد واکنشهای فوق گرما زا می باشد . هر گز نباید کلسیم کاربید را در ظروفی که با فلزات فوق روکش شوده اند نگهداری کرد . کلسیم کاربید ظروف فلزی مانند: آهن و فولاد وبدون منفذ که جداره داخلی ان از عایق رطوبتی استفاده شده باشد نگهداری گردد  - موقع بازکردن در بشکه کاربید بعلت جمع شودن گاز کاربید باید احتیاط کرد وهرگز نباید از وسایل جرقه زا استفاده کرد - برای جلوگیری از واکنش کلسیم کاربید با بخار آب موجود در هوا می توان آن را در نفت سفید غوطه ور ساخت - آسیب های فیزیکی (سقوط - ضربه - اصطحکاک - فشار و غیره ) حفظ گردد - محل نگهداری خشک - دارای تهویه . دور از مواد احترافی و منبع حرارتی باشد - انبارهای نگهداری باید بدون سیستم های اطفآ خودکار - پراکنده شدن ذرات گاز کاربید درفضای مکان (انبار - توزیع -مصرف) در صورت تماس با پوست . چشم . وریه ها . در اثر جذب رطوبت موجود واکنش داده و در دراز مدت باعث مسمومیت های مزمن می گردد .

روش اطفا :

جهت اطفا حریق نباید ازآب و کف استفاده کرد بلکه می توان از پودرهای شیمیایی خشک یا ماسه خشک استفاده کرد.

نکته :

این مجموعه افتخار دارد که دیگهای کاربید مطابق با شرایط ایمنی مناسب را در اختیار مشتریان عزیز قرار دهد .

 

اندازه دیگ کاربید به شرح زیر میباشد :

 

 • دیگ کاربید 3 کیلو گرمی

 

 

 

 

 

 • دیگ کاربید 4 کیلو گرمی  

 

 

 

 • دیگ کاربید 5 کیلو گرمی  

 

 

 

 

 

 • دیگ کاربید 6 کیلو گرمی  

 

 

 

 

 

 

 

 

مشخصات فنی انواع دیگ کاربید در سایزهای مختلف :

 از این دستگاه برای صاف کاری ماشین سواری وکارهای دیگر استفاده میشود که ضخامت ورق آن 2.5 میلیمتر در دیگ کاربید 3 کیلویی و 4 کیلویی بوده و در دیگ کاربید 5 کیلویی و 6 کیلویی ضخامت ورق 3 میل است مقدار کاربید که در مخزن این دستگاه قرار میگیرد بسته به سایز آن دارد یعنی وفتی میگویم دیگ کاربید 3 کیلویی مقدار کاربید آن باید 3 کیلو باشد این مقدار در سایزهای همه این دیگ ها مشترک است و به همین دلیل به این نام معروف شده است این دستگاه دارای دو درب در قسمت بالا وپائین بوده که از درب بالا برای آب واز درب پائین برای کاربید قرار دادن استفاده میشود برای کنترل فشار داخل این منبع از یک گیج فشار استفاده میشود که فشار 4 بار را نشان میدهد سازنده این دستگاه برای اطمینان بهتر مصرف کننده از یک سوپاپ اطمینان که بر روی این دستگاه قرار داده است بهره برده است سوپاپ اطمینان برای زمانی که اپراتور در هنگام کار حواسش به درجه نیست بتواند گاز موجود در دیگ راتخلیه کند تا از حوادث احتمالی جلو گیری کند 

 

برای استفاده از گاز کاربید از چه تجهیزاتی باید استفاده کرد :

 

 1. دیگ کاربید
 2. انواع کپسول گاز اکسیژن
 3. شیلنگ هوا برش
 4. مانومتر مخصوص گاز اکیسژن
 5. سرپیک برش برای برشکاری
 6. سرپیک جوش برای جوشکاری

 

Scroll to Top