تورچ CO2

تورچ CO2

تورچ CO2

توسعه صنعت ایرانیان تامین کننده انواع تورچ CO2 در آمپرهای تورچ CO2 MB15, تورچ CO2 MB24  , تورچ CO2 MB36 , تورچ CO2 MB501, تورچ CO2 و تورچ CO2 MB25 مکسی 4000 می باشد

تورچ CO2 چیست :

تورچ CO2 وسیله ای جهت جوشکاری با دستگاه جوش میگ / مگ توسط گاز سرد یا محافظ می باشد. در جوشکاری با گاز محافظ از گاز آرگون و گاز (دی اکسید کربن) نیز استفاده میشود. این موضوع با توجه به نوع ورقی ( استیل یا آهن ) و روش جوشکاری ( با گاز CO2 , گاز میکس یا گاز کورگون ) تعیین میشود .

 گاز CO2 بوسیله شیلنگ مخضوص انتقال به دستگاه جوش میگ / مگ  متصل میشود. سپس با باز کردن شیر کپسول ، گاز وارد دستگاه میگ مگ شده و از آن به سر  CO2 انتقال داده میشود و پس از فشردن سوئیچ تورچ CO2 جهت جوشکاری ، گاز رها شده و اقدام به جوشکاری می نماییم .

عموما تورچهای CO2 به دو دسته تقیسم میشود :

 

 • تورچ CO2 آب خنک
 • تورچ CO2 هوا خنک

 

نوع خنک کنندگی تورچ CO2

در تورچ های CO2 خنک کنندگی به دو صورت انجام خواهد گرفت که موارد را به صورت مختصر به آن شاره خواهیم نمود.

تورچ CO2 هواخنک

در تورچ های CO2 هوا خنک همان طور که از نامش پیداست  خنک کنندگی با استفاده از هوای محیط انجام میپذیرد و سیستم خاصی بر روی تورچ CO2 هوا خنک تعبیه نشده است . و این تورچ ها مخصوص جوشکاری های سبک طراحی شده است  

تورچ CO2 آبخنک

تورچ های CO2 آب خنک همان طور که از نامش پیداست سیستم خنک کنندگی آن با استفاده از شیلنگی که برروی تورچ CO2 طراحی شده است و با آب صورت خواهد گرفت . تورچ CO2 آب خنک در قسمت خنک کننده از دو شیلنگ رفت و برگشت آب استفاده شده است تا آب گردش نماید و موجب خنک شدن شود. این نوع محصول نسبت به هواخنک بسیار قوی تر بوده و برای جوشکاری های سنگین و فوق سنگین مورد استفاده قرار میکیرد

تورچ CO2 به چند دسته تقسیم می شود که پر مصرف ترین آنها عبارتند از :

تورچ CO2 مدل  MB15
تورچ CO2 مدل MB24
تورچ CO2 مدل MB36
تورچ CO2 مدل MB501
تورچ CO2 مدل مکسی 4000

تورچ ها مناسب برای انواع جوشکاری سبک ونیمه سنگین می باشند. تورچ ها دارای قطعاتی می باشند که عبارتند از :

گردنه تورچ CO2 گردنه تورچ CO2
قاب دسته تورچ CO2 قاب دسته تورچ CO2
اداپتور تورچ CO2 اداپتور تورچ CO2
فنر تورچ CO2 فنر تورچ CO2
کابل قدرت تورچ CO2   کابل قدرت تورچ CO2
روکش تورچ CO2 روکش تورچ CO2
شعله پوش تورچ CO2  شعله پوش تورچ CO2
نازل تورچ CO2  نازل تورچ CO2
گاز پخش کن تورچ CO2 گاز پخش کن تورچ CO2

نوع جنس وکاربرد تورچ CO2 :

 1. بمنظور جوشکاری انواع قطعات فولادی با مقاطع مختلف قابل استفاده است
 2. تورچ CO2 از مرغوب ترین ترکیبات شامل قطعات برنجی ، کابل و شلنگ با استانداردهای روز جهانی تولید شده است.
 3. دسته تورچ CO2 از جنس پلی آمید الیاف دار با پایداری بالا در برابر حرارت و ضربه ساخته شده است.
 4. تورچ CO2 قابلیت استفاده در کاربردهای طولانی مدت صنعتی با آمپر بالا را دارد ،که از با اهمیت ترین قابلیت این محصول است.
 5. تورچ CO2 می تواند در متراژهای گوناگون از ۴ تا ۱۲ متر مطابق سفارش مشتری طراحی و ساخته شود.
 6. کلیه اتصالات الکتریکی تورچ CO2 مانند: اتصالات شستی و بخش برنجی اتصال به دستگاه مطابق با استانداردهای روز اروپا طراحی و ساخته شده است.
 7. قابلیت بالای گردش آب برای تسریع در خنک کردن تمامیه قطعات درونی تورچ از دیگر مزایای این محصول می باشد.
 8. آرگونومی بالای تورچ CO2 موجب شده کاربر به سادگی بتواند پیچیده ترین قطعات فولادی را جوشکاری نماید.

انواع تورچ CO2 :

تورچ CO2

MB15 سه متری و چهار متری 

 

 

 

 

تورچ CO2

MB25 سه متری وچهار متری 

 

 

 

 

تورچ CO2

MB36 سه متری و چهار متری

 

 

 

 

تورچ CO2

MB501 سه متری و چهار متری 

 

 

 

 

تورچ CO2

مکسی 4000 سه متری و چهار متری 

 

 

 

 

بیشتر بدانید :

دی اكسید كربن از گازهای دیگری كه در روش قوس الكتریكی استفاده می شوند، ارزانتر است. اولین گازی كه دردستگاه های تمام اتوماتیك بكار رفت دی اكسید كربن بود، اكنون هم از این گاز در دستگاه های تمام اتوماتیك و نیمه اتوماتیك استفاده می شود. دی اكسید كربن خاصیت حفاظتی بسیار خوبی دارد و به طول قوس بسیار حساس است، در موقع استفاده از این گاز باید طول قوس را ثابت نگه داشت، بنابراین در دستگاه های تمام اتوماتیك و نیمه اتوماتیك كه طول قوس باید ثابت نگه داشته شود استفاده از این گاز ایده آل است. درموقع استفاده از این گاز برای ثبات قوس و پیشگیری از ناجور شدن آن، از الكترودهای روپوش شده یا تنه كار استفاده می كنند. بیشترین گازی كه در جوشكاری فولاد معمولی بكار می رود CO2 است. بزرگترین مزیت این گاز همانطور كه گفته شد ارزان قیمت بودن آن است(1/0 بهای آرگون) بر خلاف گازهای اتمی، دی اكسید كربن در محل قوس الكتریكی به اكسیژن و مونو اكسید كربن تجزیه می شود، هر چند گازهای مزبور بعد از خنك شدن به CO2 تبدیل می شوند. در این حالت گازها و سایر مواد موجود قبل از جامد شدن جوش از آن خارج می شوند. جریان بیشتری كه در موقع استفاده از CO2 مصرف می شود (در حدود %25) باعث تلاطم بیشتر حوضچه مذاب شده و در نتیجه حباب های گازهای موجود در داخل جوش به سطح فلز صعود كرده و قبل از انجماد از آن خارج می شوند، در نتیجه تخلخل جسم كمتر خواهد بود. چون درموقع جوشكاری مقداری مونو اكسید كربن و حتی گازهای اُزُن تولید می شوند، كارگاه حتماً باید بخوبی تهویه شود، به هر حال باید از جمع شدن گازهای سمی در اطراف جوش جلوگیری كرد.

نكته:

دراین جوش از جریان مستقیم با قطب معكوس استفاده می شود. تجربه نشان داده كه درصورتی كه بتوانیم از ورود گازهای موجود در هوا یعنی اكسیژن و نیتروژن به منطقه جوش پیشگیری كنیم جوش از خواص شیمیایی و فیزیكی بهتری برخوردار خواهد بود.جوشكاری قوس الكتریكی با گاز محافظ CO2 یك روش بسیار مفید و فراگیر است. این روش برای جوشكاری فلزات سخت و غیر سخت در تمامی ضخامت ها مورد استفاده قرار می گیرد و یك روش بسیار مناسب برای جوشكاری صفحات فلزی نازك و مقاطع نسبتاً ضخیم فلزات غیر سخت می باشد كه در شركت ایران خودرو بعد از جوش مقاومتی بالاترین میزان استفاده را در سالن های بدنه سازی به خود اختصاص داده است. در این روش قوس الكتریكی و حوضچه مذاب كاملاً برای جوشكاری واضح و آشكار است. در جوشكاری با CO2 گاهی یك لایه نازك سرباره روی گرده جوش را می پوشاند كه باید این لایه از روی سطح جوش برطرف شود.

مزایای جوش MAG:

 1. این فرایند طوری است كه می تواند در مورد بیشتر فلزات مغناطیسی و غیر مغناطیسی مفید باشد.
 2. دراین شیوه میزان جرقه كم می باشد.
 3. سیم جوش به طور مستمر تغذیه می گردد، بنابراین زمان برای تعویض الكترود صرف نمی شود.
 4. این شیوه به راحتی می تواند در تمام وضعیت ها استفاده شود.
 5. حوضچه مذاب و قوس الكتریكی براحتی قابل مشاهده است.
 6. سرباره حذف شده یا بسیار اندك است.
 7. از الكترودی ( سیم جوش co2 ) با قطر نسبتاً كم استفاده می شود، كه باعث بالا رفتن چگالی جریان می شود.
 8. درصد بالایی از سیم جوش در منطقه اتصال رسوب می كند .

فنر هدایت كننده سیم جوش در دادن غلاف تورچ CO2 دارای مشخصات زیر باشد :

 • فنریت كوتاه نباشد.
 • له شدگی نداشته باشد
 • خود را در اثر گرم شدن از دست نداده باشد
 • فشار پیچ و فنر نگهدارنده قرقره های كشنده روی سیم جوش در حدی باشد كه سیم جوش له نشود.
 • سیم جوش به هنگام كار متوقف نگردد
 • پیچ و فنر در (ریل هاب) كه در مركز قرقره سیم جوش قرار دارد، بیش از حد لازم سفت یا شل نباشد، چون سفت بودن آن به موتور وایر فیدر فشار وارد نموده و شل بودن آن باعث بیرون ریختن سیم از قرقره می شود
 • نازل تورچ CO2 از نظر قطر داخل با سیم جوش مصرفی همخوانی داشته باشد. (گشاد یا تنگ نباشد) و همچنین رزوه آن با انبردست محكم شده باشد. میزان ریزش گاز محافظ با قطر سیم جوش تنظیم گردد. (میزان گاز محافظ عبوری 10 برابر قطر سیم جوش باشد)
 • در صورت استفاده از گاز محافظ CO2 بعداز مانومتر كپسول، باید گرمكن گاز نصب گردد و همواره قبل از شروع عملیات جوشكاری از صحت كاركرد گرمكن اطمینان حاصل شود. فنر تورچ CO2 در مدت زمان لازم (بستگی به ساعت كاركرد دارد) تمیز و عاری از هر گونه آلودگی گردد، در غیر این صورت فنر دچار اشكال می گردد. (برای تمیز كردن فنر تورچ CO2 می توان فنر را به صورت حلقه در آورد و در داخل بنزین قرار داد و سپس با فشار باد آن را تمیز كرد).
 • آمپر و ولتاژ جوشكاری زمانی با هم همخوانی دارند كه ریزترین و مداوم ترین صدای ریزش قطرات سیم جوش هنگام كار شنیده شود.
 • بعد از تنظیم ولتاژ و آمپر باید خروجی كابل اتصال منفی روی دستگاه جوش نسبت به ضخامت قطعه میزان گرمای لازم انتقالی به قطعه، صحیح انتخاب گردد. در این صورت پاشش جرقه جوشكاری زیاد خواهد بود. فاصله نوك نازل سیم جوش تا نوك شعله هنگام مصرف ازگاز CO2 به میزان mm2 و هنگام استفاده ازاین گاز با مخلوطی ازآرگون mm8 داخل تر باشد. به هنگام جوش كاری، زاویه این جوش نسبت به خط عمود بركار بیشتر از 25 درجه نباشد زیرا باعث خواهد شد فاصله سیم آزاد زیاد شود. گاز محافظ به طور كامل روی حوضچه جوش نریزد. جهت جلوگیری از چسبیدن جرقه ها به داخل شعله جوش و اطراف نازل سیم جوش در ابتدا و همچنین در فواصل بین كار و بعد از تمیز نمودن آثار جرقه ها از اسپری ضد جرقه استفاده گردد.

توجه :

در فروشگاه توسعه صنعت ایرانیان تعمیرات انواع تورچ CO2 در آمپر های مختلف پذیرفته می شود

 

Scroll to Top