تورچ آرگون

تورچ آرگون توان جم

تورچ آرگون توان جم یکی از پر مصرفترین تولیدات ایرانی شرکت توان جم در صنعت جوشکاری با گاز محافظ آرگون می باشد که این مدل تورچ آرگون توان جم جهت استفاده در جوشکاری سنگین در سیستم تیگ و با دستگاه جوشکاری تیگ استفاده میشود. گاز آرگون مورد استفاده در جوشکاری تیگ در کپسول 10 لیتری , کپسول 20 لیتری و کپسول 40 […]

تورچ آرگون مینیاتوری

تورچ آرگون مینیاتوری یه تورچ WP9  یکی از تورچ های مصرفی جوشکاری با گاز محافظ آرگون  است.که برای استفاده در فضاهای کوچک کاربرد دارد .این نوع تورچ هواخنک می باشد و توانایی خروجی تا 140 آمپر را دارد .   تورچ آرگون مینیاتوری  یکی از محبوب ترین نوع تورچ در صنعت است که در اندازه های تولید و به مشتریان عزیز […]

تورچ آرگون سوئیچ دار

تورچ آرگون سوئیچ دار وسیله ای برای استفاده از جوشکاری با گاز محافظ آرگون بهمراه دستگاه جوش که موجب بالا بردن کیفیت جوشکاری خواهد شد. از این محصول در زمینه جوشکاری های  استفاده میشود که آلومینیوم جز این دسته است.  تورچ آرگون سوئیچ دار از پرفروش و مصرفی ترین آن می توان به هواخنک 250 آمپر اشاره کردن که قیمت های […]

تورچ آرگون شیردار

فروشگاه توسعه صنعت ایرانیان  وارد کننده و فروشنده انواع تورچ آرگون شیردار و قطعات جوشکاری آرگون می باشد. یکی از تجهیزات مورد نیاز در جوشکاری تیگ می باشد. این ابزار از تنوع مختلفی در ساخت و برند برخوردار می باشد. تمام قطعات استفاده شده قابل تعویض است و در صورت خراب شدن نیاز به خرید مجدد کامل آن نیست […]

تعمیر تورچ آرگون

یکی از محصولاتی که در صنایع جوشکاری کاربردی است تورچ جوشکاری آرگون می باشد. اما سؤال اصلی این است که این وسیله چیست؟ که آیا مورد تعمیر قرار میگیرد . تعمیر تورچ آرگون به چه صورت است . معرفی : تورچ جوشکاری یکی از ابزارالاتی است که برای اتصال دو فلز با آلیاژ های متفاوت […]

توسعه صنعت ایرانیان فروشنده و وارد کننده انواع تورچ های آرگون در مدلهای مختلف در بازار ایران میباشد که در ادامه به این مبحث بطور دقیق و تخصصی تر خواهیم پرداخت.

مقدمه :

تورچ آرگون وسیله ای برای جوشکاری خلع  می شود. تورچ آرگون دارای دو مدل تورچ آرگون شیردار و تورچ آرگون سوئیچ دار می باشد. تورچ آرگون سوئیچ دار یا شیر دار قابل نصب برروی دستگاههای آرگون (   ) جدید نیز می باشد.

. در نظر داشته باشید به دلیل وجود دستگاه های جدید مشتریان عزیز حتما باید از مقابل دستگاههای خود عکس بگیرند تا بتوانیم تورچ مطابق با آن دستگاه را خدمت انها ارائه دهیم .

تورچ آرگون

جوشکاری تیگ (Tungsten Inert Gas) یا جوشکاری تنگستن گاز خنثی، یکی از مهم‌ترین روش‌های جوشکاری در صنایع مختلف کوچک و بزرگ پتروشیمی، نظامی، دریایی، هوایی، نیروگاه‌های برق و … می‌باشد.

در ایران بیشتر با نام اختصاری و متداول جوش آرگون شناخته می‌شود.

دلیل این نامگذاری بیشتر به خاطر استفاده از گاز آرگون در این فرایند جوشکاری است. از فرایند جوشکاری TIG می‌توان برای جوشکاری فلزات سخت و غیر سخت، آهنی و غیر آهنی در تمام ضخامتها استفاده کرد. با استفاده از این نوع جوشکاری می‌توان جوشکاری صفحات نازک و ظریف (به عنوان مثال:آلومینیومی) تا لوله‌های تحت فشار را انجام داد.

در این روش قوس و حوضچه مذاب کاملاً آشکار و قابل مشاهده می‌باشد. در دهه ۱۹۲۰ کوشش شد تا قوس و حوضچه مذاب را در مقابل اتمسفر محافظت کنند تا جوشکاری کاملاً ایده‌آل انجام گیرد. ظهور الکترودهای روپوش دار در آن دهه مسئله محافظت را منتفی کرد.

اما به دلیل به وجود آمدن برخی مشکلات در دهه ۱۹۳۰، جوشکاری با گاز خنثی و الکترود تنگستن (TIG)ابداع شد که شروع روش جوشکاری با محافظت گاز بود. این روش با وجود اینکه بسیار کند پیشرفت کرد ولی در دهه ۱۹۴۰ توسعه پیدا نمود.

تورچ آرگون 66349063

اصول جوشکاری قوس الکتریکی با تنگستن تحت پوشش گاز محافظط

درمیان انواع فرایندهای اتصال فلزات، فناوری جوشکاری و روش‌های مختلف آن به دلیل قابلیت‌های خاص و تنوع در عملکرد، جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده‌است. در استانداردهای مطرح و مرتبط این رشته، از فرایند جوشکاری تحت عنوان فرایند خاص یاد شده‌است.

فرایند خاص به فرایندی اطلاق می‌شود که کیفیت و نتیجه آن وابستگی بسیاری به مهارت اپراتور آن داشته و جهت اجرای آن به دستورالعمل‌های تأیید شده نیاز باشد.

اصول جوشکاری قوس الکتریکی با تنگستن تحت پوشش گاز محافظط 66349063

تجهیزات مورد نیاز در جوشکاری TIG

منبع تغذیه(Power Source) :

در فرایند جوشکاری TIG می‌توان از هر دو نوع مولد جریان برق: مستقیم (DC) و متناوب (AC) بهره جست. منابع قدرت عمدتاً ترانسفورماتور – یکسوساز یا ژنراتور هستند.

رگولاتورها (فلومتر و مانومتر) :

برای کاستن از فشار خروجی گاز از کپسول و تنظیم شدت خروجی گاز محافظ از تورچ آرگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً میزان دبی گاز مصرفی بستگی به نوع طرح اتصال، زاویه مشعل، نوع نازل(nozzele)وشماره سرامیکی بوده وبین محدوده ۳ الی ۸ لیتر بر دقیقه می‌باشد.

شیلنگ و بستهای گاز :

برای هدایت گاز محافظ از سیلندر به مشعل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تورچ مخصوص جوشکاری آرگون (Torch) :

تورچ آرگون در واقع جریان برق را که از رکتیفایر به وسیلهٔ کابل می‌آید را به الکترود تنگستن و گاز محافظ را به محدوده قوس و حوضچه مذاب هدایت می‌کند. تورچ آرگون عموماً به وسیلهٔ آب یا به وسیلهٔ هوا خنک می‌شوند.

تورچ آرگون که کاربرد آن‌ها در شدت جریان‌های کم (زیر ۲۰۰ آمپر) و کوتاه مدت است، به وسیلهٔ هوا و جریان گاز محافظ خنک می‌شوند؛ ولی تورچ آرگون که درجریان‌های بالا و بلند مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد، سیستم خنک‌کننده آن‌ها گردش آب می‌باشد زیرا به علت گرمای بسیار زیاد که در جوشکاری با آمپراژ بالا پدید می‌آید.

گاز محافظ به تنهایی قادر به خنک کردن مشعل نیست.

کابل و اتصالات تورچ آرگون

تجهیزات جوشکاری آرگون66349063

چند مدل از تورچ آرگون موجود در فروشگاه

  1. شیردار باگردنه ثابت
  2.  شیردار باگردنه فلکسیبل
  3. سوییچ دار باگردنه  ثابت
  4. سوئیچ دار باگردنه فلکسیبل

 

تورچ آرگون 66349063(1)

 الکترود تنگستن در فرایند جوشکاری با تورچ آرگون

الکترودهای تنگستن که در فرایندTIG به کار می‌روند، در گروه الکترودهای ذوب نشدنی قرار دارند و طبق استاندارد AWS A۵٫۱۲، ترکیب شیمیایی آن‌ها به صورت زیر است:

1 EWP الکترود تنگستن خالص
2 EWTH  الکترود تنگستن – توریم (حاوی ۱ تا ۲ درصد اکسید توریم یا توریا)
3 EWZR الکترود تنگستن – زیر کونیم (حاوی ۰٫۱۵ تا ۰٫۴ درصد اکسید زیرکونیوم یا زیرکونیا)
4 EWLA-۱ الکترود تنگستن – لانتانیوم (حاوی ۱ درصد اکسید لانتیوم یا لانتیا)
5 EWCE-۲ الکترود تنگستن – سریم (حاوی ۲ درصد اکسید سریم یا سریا)

توضیحات:

الکترودهای تنگستن معمولاً در قطرهای ۰٫۲۵ تا ۶٫۳۵ میلی‌متر و طول ۷۶ تا ۶۱۰ میلی‌متر ساخته می‌شوند.

الکترودهای تنگستن خالص نسبت به سایر الکترودها ارزانتر بوده، ظرفیت حمل الکتریسیته کمتری می‌دارند، عمر آن‌ها کوتاهتر بوده و فقط قابل استفاده با جریان AC باشند.

از این الکترودها در مواردی که حساسیت کار کمتر است استفاده می‌شود.

اگر از الکترود تنگستن خالص در شدت جریان‌های بالااستفاده شود امکان تحلیل رفتن تدریجی آن وجود دارد.

الکترودهای تنگستن توریم دار، ظرفیت حمل الکتریسیته بالاتری دارند و عمر آن‌ها طولانی می‌باشد.

شروع قوس با این الکترودها راحتتر بوده و ثبات قوس بیشتری ایجاد می‌کنند (چون خروج الکترونهاراحتتر صورت می‌گیرد). از این الکترودها غالباً در جریان DC استفاده می‌شود.الکترودهای زیر کونیوم دار بهترین نوع الکترود برای جوشکاری آلومینیوم و منیزیم هستند. این الکترودها تقریباً مزایای هر دو الکترود قبلی را دارا هستند. زمانی که از این الکترودها در جریان AC استفاده می‌شود، پایداری قوس الکترودهای EWP در جریان AC، به همراه ظرفیت حمل جریان و شروع قوس خوب در الکترودهای EWTH مشترکاً فراهم می‌آید.

طبقه بندی تنگستن تورچ آرگون با رنگ‌ سر الکترود

  سبز

تنگستن خالص …AWS Classification: EWP

نارنجی

تنگستن با ۲ درصد سریم…AWS Classification: EWCE-۲

سیاه

تنگستن با ۱ درصد لانتانیوم …AWS Classification: EWLA-۱

زرد

تنگستن با ۱ درصد توریم …AWS Classification: EWTH-۱

قرمز

تنگستن با ۲ درصد توریم …AWS Classification: EWTH-۲

قهوه‌ای

تنگستن با ۱ درصد زیر کونیوم…AWS Classification: EWZR-۱

خاکستری

غیر از عناصر بالا… AWS Classification: EWG

در جوشکاری TIG انتخاب صحیح قطر الکترود، بستگی کامل به شدت جریان و نوع جریان(AC or DC) خواهد داشت.

نحوه فروش تورچ آرگون

محصولات جوشکاری  و برشکاری بسیار تحت تاثیر نوسانات قیمت قرار گرفته اند که  تورچ  آرگون نیز از این قائده مثتثنی نمی باشد. مشتریان محترم برای اطلاع از قیمت تورچ آرگون می توانید از ارتباط با فروشگاه توسعه صنعت ایرانیان مطلع شوید .

ضمنا :

فروشگاه توسعه صنعت ایرانیان تعمیرات انواع تورچ  آرگون را برعهده میگیرد .