گاز پروپان

گاز پروپان

توسعه صنعت ایرانیان

فروشنده گازهای صنعتی , آزمایشگاهی در مرحله اول توضیحاتی را در مورد گاز پروپان و موارد مصرف این گاز ارائه کرده است که در ادامه به آن می پردازیم

مقدمه :

پروپان (/ proʊpeɪn /) یک آلکان سه کربنی با فرمول مولکولی C۳H۸، یك گاز در فشار و دماي استاندارد، اما متراكم شده و به صورت مايع حمل و نقل مي شود. يك محصول از پردازش گاز طبيعي و پالايش نفت است، آن كه معمولا به عنوان سوخت براي موتورهاي، مشعل گاز اكسي، گاز قابل حمل، و حرارت مركزي مسكوني استفاده مي شود. پروپان يكي از اعضاي گروه گازهاي مايع (گاز LP) است. اعضاي ديگر گروه گازهاي مايع شامل بوتان، پروپيلن، بوتادين، بوتيلن ترافالات، ايزوبوتيلن و مخلوط آنها.

پروپان حاوی پروپن بیش از حد ( پروپیلن نیز ناميده مي شود) است مناسب براي اکثر سوخت خودرو است. HD-۵ مشخصات که حداکثر غلظت ۵٪ پروپن در پروپان را ايجاد مي کند. مشخصات پروپان و ديگر گاز LP در استاندارد ASTM D-۱۸۳۵ تاسيس شده است. تقريبا هميشه سوخت پروپان شامل، ethanethiol بودار مي باشد، به طوري كه مردم به راحتي مي توانيد بوي گاز در صورت نشت احساس كنند. پروپان به عنوان HD-۵ در اصل براي استفاده به عنوان سوخت خودرو در نظر گرفته شده بود. HD-۵ در حال حاضر در تمام برنامه هاي كاربردي پروپان استفاده مي شود.

تاریخچه بوجود آمدن گاز پروپان :

پروپان اولین بار به عنوان یک جزء فرار در بنزین توسط Walter O. Snelling از ایالات متحده در سال ۱۹۱۰کشف شد. نوسانات اين هيدروکربن هاي سبک تر باعث شد آنها را به عنوان "وحشي" شناخته شوند و دليل فشار بخار بالاي بنزين تصفيه شده شناخته شد.

خواص و واکنشها در گاز پروپان :

پروپان تحت واکنش احتراق در یک روش مشابه به دیگر آلکانها می سوزد. در حضور اکسیژن اضافي، پروپان را مي سوزاند و محصول آن به شكل آب، دي اكسيد كربن و گرما مي باشد.

 • C۳H۸ + ۵ O۲ → ۳ CO۲ + ۴ H۲O + heat
 • propane + oxygen → carbon dioxide + water

هنگامی که اکسیژن به اندازه کافی برای احتراق کامل است وجود نداشته باشد، احتراق ناقص رخ مي دهد، اجازه مي دهد مونوكسيد كربن و / يا دوده (كربن) تشكيل مي شود :

 • ۲ C۳H۸ + ۹ O۲ → ۴ CO۲ + ۲ CO + ۸ H۲O + heat
 • propane + oxygen → carbon dioxide + carbon monoxide + water
 • C۳H۸ + ۲ O۲ → ۳ C + ۴ H۲O + heat
 • propane + oxygen → soot + water

بر خلاف گاز طبیعی، پروپان سنگین تر از هوا است (۱.۵ برابر متراکم). در حالت سرد آن، پروپان در چاله ها و کف سطح می ماند. پروپان مايع در فشار اتمسفر فلش شده و به بخار سفيد تبديل مي شود و مانند رطوبت متراکم در هوا به نظر مي رسد. هنگامی که به درستی می سوزد، پروپان حدود ۵۰ MJ / kg از حرارت تولید مي کند. گرماي ناخالص احتراق يک متر مکعب نرمال پروپان حدود ۹۱ مگاژول است. پروپان غیر سمی است. با این حال، هنگام استنشاق شخص مورد آزار قرار گرفته و احتمال خطر خفگی خفيف از طريق محروميت از اکسيژن وجود دارد. محصولات تجاري داراي هيدروکربن هاي فراتر از پروپان، ممکن است خطر را افزايش دهد. احتراق پروپان بسیار پاک تر از احتراق بنزین است، هر چند پاکتر از احتراق گاز طبیعی نيست. اين پيوندهاي نيز باعث مي شود سوزاندن پروپان با شعله قابل مشاهده است.

محتوای انرژی در گاز پروپان :

آنتالپی استاندارد سوختن گاز پروپان که در آن همه محصولات بازگشت به حالت استاندارد، مثلا جایی که بازده آب به حالت مایع در دماي استاندارد، (شناخته شده به عنوان ارزش حرارتي بالاتر) است (۰.۵ ± -۲،۲۱۹.۲) با kJ / mol، يا (۵۰.۳۳ ± ۰.۰۱) MJ / kg است. آنتالپي استاندارد سوختن گاز پروپان که در آن محصولات را به حالت استاندارد بر نمي گرداند، براي مثال که در آن گازهاي داغ خروجي از جمله بخار آب شومينه، (شناخته شده به عنوان ارزش حرارتي پايين تر) است -۲،۰۴۳.۴۵۵ كيلوژول / mol است. اين مقدار گرما پايين تر از ميزان حرارت در دسترس از سوختن ماده كه در آن محصولات احتراق به فضاي بادي است. به عنوان مثال، گرما خروجي از يك شومينه زماني كه دودكش ها باز است.

کاربرد گاز پروپان :

پروپان یک سوخت هیدروکربنیست که از تصفیه نفت خام بدست می آید و برای جوش و برش در صنایع فولاد، لحیم کاری، پخت و پز، گرم کردن منازل و مراکز تجاری و صنعتی و همچنین در وسایل نقلیه موتوری به کار می رود. پروپان نیروی محرکه برخی از اتوبوس ها، لیفتراک ها، تاکسی ها، وسایل نقلیه تفریحی و کاروان ها ست.

نحوه تولید گاز پروپان :

پروپان به عنوان محصول جانبی طی دو فرآیند دیگر به دست می آید فرآوری گاز طبیعی و تصفیه نفت خام. سپس تحت فشار مایع شده، در تانک حمل شده و سپس در سیلندر برای استفاده به عنوان سوخت ذخیره میشود.

 

نکات ایمنی عمومی پروپان


پروپان به شدت قابل اشتعال است و در غلظت های بالا ممکن است منجر به خفگی و حتی مرگ شود. از آنجائیکه سنگین تر از هواست، در فضاهای محدود به ویژه در سطوح پایین تجمع می یابد. در غلظت های کم پروپان ممکن است اثرات مواد مخدر داشته باشد. علائم آن ممکن است شامل سرگیجه، سردرد، تهوع و از دست دادن هماهنگی باشد. این گاز به سیستم عصبی انسان آسیب می رساند. محل نگهداری این گاز باید دارای تهویه مناسب باشد.گاز پروپان تحت فشار می باشد و باید از لوازم تقلیل فشار(رگلاتور) استفاده کرد. گاز پروپان به شدت آتشزا بوده و باید از گرما و جرقه به دور باشد.دمای خود اشتعالی گاز پروپان 450°C درجه سانتیگراد می باشد. تجزیه گاز پروپان منجر به تولید مونو اکسید کربن و دی اکسید کربن می شود .

 

سایزهای رایج گاز پروپان :

 

 1. کپسول 7 پوندی گاز پروپان  
 2. کپسول  12 پوندی گاز پروپان
 3. کپسول 2 لیتری گاز پروپان
 4. کپسول 5 لیتری گاز پروپان
 5. کپسول 10 لیتری گاز پروپان
 6. کپسول 20 لیتری گاز پروپان
 7. کپسول 40 لیتری گاز پروپان
 8. کپسول 50 لیتری گاز پروپان با فشار 150 و 200 بار

 

Scroll to Top