گاز هیدروژن

گاز هیدروژن

توسعه صنعت ایرانیان

فروشنده گازهای صنعتی , آزمایشگاهی در مرحله اول توضیحاتی را در مورد گاز هیدروژن و موارد مصرف این گاز ارائه کرده است که در ادامه به آن می پردازیم

مقدمه :

گاز هیدروژن ساده ترین عنصر شناخته شده برای انسان است؛ هر اتم هیدروژن تنها یك پروتون و یك نوترون دارد. هیدروژن فراوانترین گاز هستی است. ستاره ها در ابتدا از هیدروژن ساخته شده بودند. انرژی خورشید از هیدروژن به دست می آید. هیدروژن توپ عظیمی از گازهای هیدروژن و هلیوم است. درون خورشید، اتمهای هیدروژن تركیب می شود و اتمهای هلیوم را پدید می آورد.
'گاز هیدروژن فراوانترین عنصر در جهان است، بطوریکه 75% جرم مواد طبیعی از این عنصر ساخته شده و بیش از 90% اتم‌های تشکیل دهنده آنها اتم‌های هیدروژن است. این عنصر به مقدار زیاد و به‌وفور در ستارگان و سیارات غولهای گازی یافت می‌شود
متعارف‌ترین منبع برای گاز هیدروژن در زمین آب است که از دو قسمت هیدروژن و یک قسمت اکسیژن تشکیل شده .

گاز هیدروژن چطور ساخته می شود :

از آنجا كه هیدروژن گازی در زمین وجود ندارد، ما باید آن را بسازیم. با جدا كردن هیدروژن از آب، تراكم زیست یا گاز طبیعی از منابع محلی گازهیدروژن می سازیم. دانشمندان حتی كشف كرده اند كه بعضی جلبكها و باكتریها گاز هیدروژن تولید می كنند. تولید گازهیدروژن در حال حاضر بسیار گران است؛ اما فنون جدیدی برای این كار در حال توسعه است. گازهیدروژن را می توان برای خدمات رفاهی مركزی بزرگ یا دستگاههای كوچك با كاربرد محلی تولید کرد. از این رو، انعطاف پذیری هیدروژن یكی از امتیازات عمده آن است.

هشدارها :

هنگام کار بامایع ویا گازهیدروژن باید بسیار هشیار بود. این به دلیل توان آتشگیری و انفجار آن است بویژه هنگامی که با هوا آمیخته می‌شود و هنگامی که خالص و یا بدون اکسیژن باشد هم فرد را دچار خفگی می‌کند. هیدروژن مایع توان سردکنندگی بسیار بالایی دارد و آسیب‌هایی همچون یخ‌زدگی را می‌تواند به بار آورد؛ دیگر مایع‌های بسیار سرد هم می‌توانند چنین خطری را داشته باشند. هیدروژن در بسیاری از فلزها حل می‌شود گاهی این توانایی دلخواه ما نیست مانند امکان نشت به بیرون و پدیدهٔ تردی هیدروژنی که در صورت ادامه باعث ترک خوردگی و یا انفجار می‌شود. نشت گاز هیدروژن در هوای آزاد باعث شعله‌ور شدن آن می‌شود افزون بر این سوختن هیدروژن هنگامی که بسیار داغ باشد، تقریباً پدیده‌ای ناپیدا (نامرئی) است و می‌تواند باعث رویدادهای ناگواری شود.

داده‌های مربوط به گازهیدروژن از جمله داده‌های مربوط به امنیت آن به دسته‌ای از پدیده‌ها بستگی دارد. بسیاری از ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی هیدروژن به نسبت اورتوهیدروژن و پاراهیدروژن گاز وابسته‌است که معمولاً روزها و گاهی هفته‌ها طول می‌کشد تا در یک دمای مشخص به تعادل برسد و چون داده‌های امنیت مربوط به حالت تعادل است کمی کار دشوار می‌شود همچنین پارامترهای انفجار، مانند فشار و دمای بحرانی به شدت به هندسهٔ ظرف دربردارنده هم بستگی دارد.
  

کاربرد ها ی گاز هیدروژن :

 

 • استفاده از گاز هیدروژن در تولید گاز آمونیاک طی فرآیند هابر
 • استفاده از گاز هیدروژن در هیدروژنه کردن چربی ها و روغن ها
 • استفاده از گاز هیدروژن در تولید الکل از جمله متانول
 • استفاده از گاز هیدروژن در آلکیل زدایی آبی ( هیدرودیلکیلاسیون hydrodealkylation ))
 • استفاده از گاز هیدروژن در گوگردزدایی آبی ( هیدرودیسولفوریزاسیون )
 • استفاده از گاز هیدروژن در هیدروکرکینک ( hydrocracking در فرآیند پالایش نفت خام از این روش برای تبدیل نفت خام به مواد با ارزش تر مانند: بنزین، سوخت جت، نفت سفید و سوخت دیزل استفاده می شود )
 • استفاده از گاز هیدروژن در تولید اسید هیدروکلریدریک
 • استفاده از گاز هیدروژن در جوشکاری
 • استفاده از گاز هیدروژن در سوخت موشک
 • استفاده از گاز هیدروژن در احیاء سنگ معدن فلزی
 • استفاده از هیدروژن مایع در تحقیقات سرماشناسی مانند مطالعات ابررسانایی
 • استفاده از گاز هیدروژن بعنوان خنک کننده ژنراتورها در نیروگاه های برق (بدلیل ظرفیت گرمائی بسیار بالا)
 • استفاده از گاز هیدروژن خالص یا مخلوط هیدروژن و گاز نیتروژن برای شناسایی نشتیهای ریز و سوراخهای بسیار کوچک در نیروگاهها، صنایع شیمیایی، هوافضا، خودروسازی و مخابرات
 • ستفاده از گاز هیدروژن در بسته بندی مواد غذائی ( بکمک این گاز می توان بسته بندی مواد غذائی را از نظر نشتی و سوراخ آزمود و همچنین از اکسید شدن مواد خوراکی هم پیشگیری کرد )
 • استفاده از گاز هیدروژن در دستگا های آنالیز بویژه در دتکتور FID دستگاه کروماتوگرافی گازی GC

 

عناصر و عدد اتمی تشکیل دهنده گاز هیدروژن :

هیدروژن یک اتم است که شامل یک الکترون و یک پروتون منفرد است. جایگاه این عنصر در جدول تناوبی در بالاترین نقطه سمت چپ قرار دارد. نماد هیدروژن حرف H می باشد .

هیدروژن سبک ترین و فراوان ترین عنصر شیمیایی جهان است. در زیر، اطلاعاتی درباره آن آمده است

 نام هیدروژن
  نماد H
  عدد اتمی 1
  جرم اتمی ۱,۰۰۷۹۴ واحد جرم اتمی
نقطه ذوب ۲۵۹,۱۴- درجه سانتیگراد (۱۴,۰۰۹۹۸۵ کلوین)
نقطه جوش ۲۵۲,۸۷- درجه سانتیگراد (۲۰,۲۸۰۰۰۵ کلوین)
تعداد پروتون ها/الکترون ها 1
تعداد نوترون ها 0
رده بندی نافلز
رنگ بی رنگ

 

سایزهای رایج گاز هیدروژن :

 

 1. کپسول 7 پوندی گاز هیدروژن
 2. کپسول  12 پوندی گاز  هیدروژن
 3. کپسول 2 لیتری گاز هیدروژن
 4. کپسول 5 لیتری گاز هیدروژن
 5. کپسول 10 لیتری گازهیدروژن
 6. کپسول 20 لیتری گاز هیدروژن
 7. کپسول 40 لیتری گاز هیدروژن
 8. کپسول 50 لیتری گاز هیدروژن  با فشار 150 و 200 بار

 

Scroll to Top