گاز هلیوم

توسعه صنعت ایرانیان فروشنده انواع گازهلیوم و انواع کپسول گاز هلیوم در سایز های 2 , 5 ,10 , 20 و 50 لیتری میباشد این فروشگاه برای خرید بهتر مشتریان عزیز در مرحله اول توضیحاتی را در مورد جرم و کاربرد گاز هلیوم ارائه کرده است که در ادامه به آن میپردازیم 

گاز هلیوم

گاز هلیوم

گاز هلیوم یا گاز هلیم : واژه هلیوم (هلیم (Helium) ) از واژه یونانی هلیوس به معنای «خدای  خورشید» گرفته شده‌است که در خورشید گرفتگی سال 1868 بطور همزمان توسط  پیئر جانسن "شیمیدان فرانسوی"  و نورمن لوکئیر "شیمیدان انگلیسی" با مشاهده طیف ناشناخته ای با خط زرد در طیف سنجی نور خورشید کشف شد.
در سال 1895  آبراهام لانگلت و تئودور کلیو شیمیدان سوئدی هلیوم را شناسائی و  از سنگ معدن کلویت که معدن اورانیوم است بدست آوردند. ادوارد فرانکلن "شیمیست انگلیسی" این عنصر را هلیوس نامگذاری کرد و چون انتظار می رفت فلز باشد به آن پسوند ium- داد. ( بعدها با وجود مشخص شدن این نکته که گاز هلیوم یک عنصری غیر فلزی است اما نام آن تغییر نکرد ). رادفورد و توماس رویدز در سال 1907 اثبات کردند که ذره های آلفا همان هسته ی هلیوم می باشند این دو دانشمند با طیف سنجی گاز جمع آوری شده در اثر نفوذ ذره های آلفا در دیواره ی یک شیشه ی خالی به این نتیجه رسیدند. گاز هلیوم  کوچکترین عضو خانواده گازهای نجیب ( بی اثر) در جدول تناوبی است که با فرمول شیمیای He و عدد اتمی ۲ نشان داده شده است.

 • گاز هلیوم دارای وزن اتمی  4.002602 gr/mol است.
 • گاز هلیوم گازی بی بو، بی رنگ، بی مزه، غیرسمّی و خنثی است .
 • گاز هلیم از نظر کم واکنش پذی بودن بعد از نئون دومین عنصر کم واکنش محسوب می شود به گونه ای که در همه ی شرایط استاندارد بصورت تک اتمی باقی می ماند .
 • گاز هلیوم در مقایسه با گازهای تک اتمی از همه کمتر در آب حل می شود و نسبت به گازهای دیگر  یکی از کم حل شدنی ترین گاز ها است.

دمای ذوب و جوش هلیوم در میان دیگر عنصرها بسیار پایین است به همین دلیل در دمای اتاق و البته در بیشتر موارد به صورت گازی است مگر شرایط بسیار ویژه‌ای بر آن گذرانده شودهلیوم دارای پایین‌ترین نقطه ذوب ( نزدیک به صفر مطلق ) در میان عناصر است و تنها مایعی است که با کاهش دما به جامد تبدیل نمی شود و در فشار استاندارد تا دمای صفر مطلق به حالت مایع باقی می‌ماند ؛ ( تنها با افزایش فشار میی توان آن را به جامد تبدیل نمود. )

در سال 1908 فیزیکدان هلندی هایک موفق شد  با رساندن دمای هلیوم به زیر یک کلوین هلیوم مایع تولید کند اما با توجه به اینکه هلیوم فاقد نقطه ی سه گانه ( دمائی که در آن هر سه فاز جامد ، مایع و گاز با هم در تعادل باشند ) است امکان ایجاد هلیوم جامد با کاهش دما میسر نمی باشد مگر با افزایش فشار که در سال 1926 ویلیام کیزوم با افزایش فشار بر یک سانتی متر مکعب هلیوم آن را به جامد تبدیل کرد.

جرم مولی نسبتا پایین هلیوم سبب شده است که گاز هلیوم از رسانش گرمائی و ظرفیت گرمائی بالائی برخوردار باشد. هلیوم در حاکت گازی بعد از گاز هیدروژن از بالاترین سرعت صدا برخوردار است

 خواص فیزیکی مولوکولی  گاز هلیوم 

ملکول گاز هلیوم

2 عدد اتمی
4.00260 g/mol جرم اتمی
0.000178 g/cm چگالی در 20 درجه
-272.2 C نقطه ذوب
-268.9 C نقطه جوش
nm 0.118 شعاع واندروالس
2 ایزوتوپ
1895 سال کشف

ترکیبات گاز هلیوم برای چه مواردی استفاده میشود 

غواصی 

برای غواصی در عمق های بالا بدلیل اینکه گاز هلیوم به سختی در بافت های عصبی حل می شود و همچنین چگالی پایین هلیوم که تنفس را در اعماق بالا راحت تر می کند ، از ترکیبات هلیوم و اکسیژن استفاده می شود .در عمق های بالاتر از 150 متر ، هیدروژن هم  به ترکیب هلیوم و اکسیژن اضافه می شود.

لیزر و پرتو قرمز

یکی دیگر از ترکیبات گاز هلیوم مخلوط این گاز با نئون بود  که منجر به ایجاد لیزر با توان کم و پرتوی قرمز رنگ می شد که در دستگاه هائی مثل بارکدخوان و اشاره گر لیزری کاربرد داشت که امروزه با آمدن لیزرهای دیودی استفاده از این لیزرها منسوخ شده است.

نکته enlightened

ترکیب گاز هلیوم با گاز دی اکسید کربن و نیتروژن بعنوان یک ترکیب فوق العاده پر کاربرد در برش های لیزری می باشد.

سوخت خودرو 

یکی دیگر از ترکیب های گاز هلیوم که بسیار پر کاربرد است ترکیب گاز هلیوم با گاز هیدروژن است که بعنوان گاز سوختنی در تست های مربوط به آلایندگی خودروها کاربرد دارد.

نکته enlightened:

ترکیب گاز هلیوم با گازهای سنگین تر مثل زنون ظرفیت گرمائی بالائی دارد که در سردکننده های گرمائی صوتی ( ترمواکوستیک ) کاربرد دارد.

اطلاعات ایمنی گاز هلیوم 

 1. گاز هلیوم گاز بی اثری است و لی در صورت تنفس طولانی مدت و یا نشت این گاز در یک محیط بسته ، به سرعت جایگزین اکسیژن در خون و در نهایت موجب خفگی می شود.
 2. در صورتی که  هلیومی که در کپسول فشرده شده است توسط فرد تنفس شود بدلیل شدت جریان بالا می تواند منجر به پارگی ناگهانی شش ها و فشارزدگی گوش میانی شود. البته تعداد کشته شدگان گزارش شده در اثر پارگی شش ها بسیار کم است.
 3. از تماس مستقیم پوست با هلیوم مایع نیز باید خودداری کرد جون سبب سوختن پوست می شود ( سرمای فوق العاده بالائی در اثر تغییر فاز هلیوم و تبدیل آن به گاز بوجود می آید )

اطلاعات ایمنی گاز هلیوم

مشخصات گاز هلیوم

هلیوم ( HELIUM ) گازیست بی اثر , بی رنگ , بی بو که در گروه گازهای نجیب قرار دارد که در

 1. گازهلیوم با گرید 4
 2. گازهلیوم با گرید 5
 3. گازهلیوم با گرید 6

طبقه بندی می شود .

مشخصات گاز هلیوم

انواع کپسول گاز هلیوم 

گاز هلیوم در کپسول 50 لیتری وارد کشور میشود. با توجه به اینکه حمل و نقل گاز هلیوم در کپسولهای کوچکتر مقرون به صرفه نیست، از این رو کپسول گاز هلیوم همانطور که گفته شد در سایز 50 لیتری وارد میشود. برخی از دوستان نیازی به کپسول 50 لیتری هلیوم ندارند یا اینکه حمل نقل کپسول 50 لیتری برای آنها دشوار است. البته با توجه به نیاز برخی از مشتریان به کپسولهای کوچکتر، شارژ آنها توسط هلیوم توسعه صنعت ایرانیان انجام میشود. مشتریان عزیز با توجه به میزان مصرف و یا امکان جابجایی آن میبایست کپسول هلیوم خود را انتخاب نمایند. بدیهی است با توجه به اینکه کپسول 50 لیتری هلیوم نسبت به کپسول 20 لیتری و کپسول 10 لیتری مقدار گاز بیشتری را در خود جای میدهد، مقرون بصرفه تر است. پس چنانچه برای جابجایی یا محل نگهداری مشکل خاصی ندارید، توصیه میشود از کپسول 50 لیتری استفاده نمایید، استفاده از کپسول 50 لیتری از نظر اقتصادی و موجودی گاز هلیوم ، برای شما صرفه بهتری دارد. در ادامه تصویر انواع کپسول هلیوم آمده است.

 • کپسول یک بار مصرف گاز هلیوم
 • کپسول یکبار مصرف گاز هلیوم
 • کپسول 5 لیتری گاز هلیوم 
 • کپسول 10 لیتری گاز هلیوم
 • کپسول 50 لیتری گاز هلیوم

لوازم جانبی کپسول گازهلیوم انواع مختلفی دارد که برای هر کاری باید از نوع مخصوص آن بهره برد که در مورد زیر برایتان نمایش میدهیم smiley

لوازم جانبی  کپسول گاز هلیوم

 1. مانومتر دوگیج گازهلیوم
 2. مانومتر تگ گیج گازهلیوم
 3. مانومتر فشار شکن بدون درجه گاز هلیوم
 4. چسب مخصوص بادکنک گاز هلیوم 
 5. بادکنک مخصوص گاز هلیوم 

نکته enlightened:

برای انتخاب مناسب گازهیلوم ، از لوازم جانبی کپسول گاز هلیوم ، با ما تماس بگیرید.

کاربرد گاز هلیوم

 جشنها

به علت اینکه گاز هلیوم سبک ترین گاز موجود بر روی زمین می باشد و استفاده آن در داخل بادکنک به علت سبکی آن بهتر از گازهای دیگر است از آن برای جشنها استفاده می شود

 سرما شناسی

نزدیک به 25% گاز هلیوم تولیدی جهان در سرما شناسی استفاده می شود

 جوشکاری

گاز هلیوم به عنوان گاز محافظ در مواردی که از رسانش گرمایی بیشتری از گاز آرگون مورد نیاز است در جوشکاری کاربرد دارد

 نشت یابی

به دلیل قدرت توان پخش بالای گاز هلیوم که تقریبآ سه برابر اکسیژن میباشد از این خاصیت گاز هلیوم استفاده می شود . یکی از فرایند هایی که در نشت یابی استفاده می شود آزمایش انتگرال هلیوم نام دارد

پزشکی

    گاز هلیوم در آهن ربا های ابر رسانا به عنوان خنک کننده استفاده می کنند

 1. گروه علوم زیستی
 2. گروه علوم شیمیایی
 3. گروه نجوم و فیزیک نجومی
 4. گروه هسته ای و فیزیک اتمی

 آزمایشگاه 

 1. گاز هلیوم گرید 6 جهت دستگاههای کروماتوگرافی همراه با گواهینامه معتبر
 2. گاز هلیوم گرید 5 در کپسول 50 لیتری 200 بار جهت مصارف آزمایشگاهی

فروش گاز هلیوم

 1. در حالت گازی هلیوم معمولا در کپسول 50 لیتری و  فشار 150 تا 200 بار به فروش می رسد.
 2. برای کار های با حجم پائین گاز هلیوم  در کپسول های 2 , 5, 10 و20 لیتری نیز به فروش میرسد
 3. گاز هلیوم گاز وارداتی است و با  خلوص 99.999% ( گرید 5) ،  99.9999% (گرید 6) و  99.9995% (گرید 5.5) به فروش می رسد.
 4. در حالت مایع هلیوم معمولا در مخازنی که به دوئر یا دوار معروف است ، عرضه می گردد که این مخازن بیشتر در حجم های 200 ، 250 و 400 لیتری موجود می باشند.

استاندارد رنگ کپسول 50 لیتری گاز هلیوم 

کپسول های گاز هلیوم معمولا یکپارچه به رنگ قهوه ای می باشند این رنگ مخصوص کپسولهای 50 لیتری میباشد که به صورت واردات است ولی رنگ کپسولهایی که در حجم بسیار کم یعنی

 • کپسول 2 لیتری گاز هلیوم
 • کپسول 5 لیتری گاز هلیوم
 • کپسول 10 لیتری گاز هلیوم
 • کپسول 20 لیتری گاز هلیوم

لیتری است سفید میباشد

استاندارد شیر کپسول گاز هلیوم 

گاز هلیوم بدلیل بی اثر بودن دارای شیر راست گرد می باشد . شیر کپسول های گاز هلیوم معمولا BS3 و یا DIN6 است.

استاندارد شیر کپسول گاز هلیوم

چارت گاز هلیوم

برند رگلاتور یا مانومتر گاز هلیوم

 1. رگلاتور گازهلیوم هریس آمریکا
 2. رگلاتور گاز هلیوم درا استار کره
 3. رگلاتور گاز هلیوم ماکسی ایتالیا
 4. رگلاتور گاز هلیوم ACE ایتالیا
 5. رگلاتور گاز هلیوم گلور سوئیس
 6. رگلاتور گاز هلیوم ویگور آلمان
 7. رگلاتور گاز هلیوم چینی

برند رگلاتور یا مانومتر گاز هلیوم

نحوه ارائه گاز هلیوم 

مجموعه توسعه صنعت ایرانیان توانسته است درمورد فروش گاز هلیوم فعالیت نماید. گاز هلیوم از گذشته  تا امروز در کپسول های حمل گاز در سایزهای مختلف ارائه می شده که هیچ تغییر ظاهری نداشته است  .

در این قسمت اگر بخواهیم از بیشترین فروش و مصرف در بین گازهای صنعتی معرفی شده را اشاره نماییم . گاز هلیوم را می توان نام برد که این موضوع در بین خریداران بسیار رواج داشته است و توانسته مشتریان بسیاری را به خود جلب نمایند.

 

برای خرید گاز هلیوم و دریافت قیمت مناسب می توانید کارشناسان در این  زمینه مشاوره مناسبی را به مشتریان عزیز ارائه دهید laugh

 

Scroll to Top