گاز مونواکسید کربن ( CO )

گاز مونواکسید کربن ( CO )

توسعه صنعت ایرانیان

فروشنده گازهای صنعتی , آزمایشگاهی در مرحله اول توضیحاتی را در مورد گاز مونواکسید کربن ( CO ) و موارد مصرف این گاز ارائه کرده است که در ادامه به آن می پردازیم

مقدمه :

گاز مونواکسید کربن ( CO ) ، گازی بی بو، بی رنگ و بی طعم است که بسیار سمی و کشنده می باشد. گاز مونواکسید کربن  ( CO ) کمی از هوا متراکم تر است. گاز مونواکسید کربن ( CO ) در سوختن تولید می شود، این سوختن می تواند مربوط به سوخت خودرو و یا کامیون، موتورهای کوچک مانند بنزین، نفت سفید، نفت، گاز پروپان، زغال سنگ و یا چوب باشد , گاز مونواکسید کربن ( CO ) یک گاز گلخانه ای است، گازهای گلخانه ای باعث می شوند که اشعه های خورشید با طول موج پایین از ابرها که آنها نیز جز گازهای گلخانه ای هستند بگذرند و بعد از برخورد به سطح زمین بازتاب شده و طول موج آن افزایش می یابد و از پرتوهای فرابنفش به فروسرخ تبدیل می گردد. پرتوهای فروسرخ خطرناک نیستند و بعد از برخورد به گازهای گلخانه ای باز می گردند و نمی توانند از آنجا عبور کنند و باعث گرم شدن می شوند.

مشخصات فنی در مورد گاز مونواکسید کربن ( CO ) :

مونوکسید کربن، با نشان شیمیایی ( CO ) گازی سمی است اما رنگ و بوی خاصی ندارد. میل ترکیبی گاز مونواکسید کربن ( CO ) با هموگلوبین خون حدود ۳۰۰ برابر بیشتر از میل ترکیب گاز اکسیژن است. در خون انسان حدود ۵ درصد گاز مونواکسید کربن ( CO ) وجود دارد اما اگر این مقدار به ۲۰ درصد برسد باعث مرگ خواهد شد . گاز مونوکسید کربن ( CO ) از هوا سبکتر است و در قسمت‌های فوقانی محل‌های سرپوشیده بیشتر تجمع می‌کند. در گاز مونواکسید کربن ( CO ) یک پیوند سه‌ گانه کربن را به اکسیژن متصل می‌نماید که طول آن حدود ۱۱۲/۸ پیکومتر است.

موارد مصرف گاز مونواکسید کربن :

گاز مونواکسید کربن ( CO ) یک گاز صنعتی است که در بسیاری از برنامه های تولید مواد شیمیایی به صورت عمده مورد مصرف قرار می گیرد از جمله این مواد شیمیایی می توان مواد شوینده را نام برد. همچنین گاز مونواکسید کربن ( CO ) در فرآیند تولید اسید استیک استفاده می شود. 
همچنین گاز مونواکسید کربن ( CO ) در صنعت بسته بندی غذا و دارو استفاده می شود.

نکات ایمنی در مورد گاز مونواکسید کربن ( CO ) :

گاز مونواکسید کربن ( CO ) در کپسول های تحت فشار می باشد و باید شرایط نگهداری و حمل و نقل برای سیلندرهای تحت فشار را برای این کپسول نیز در نظر داشته باشیم. کپسول گاز مونواکسید کربن ( CO ) نباید سوراخ شود یا در معرض آتش قرار گیرد. در صورت استفاده از گاز مونواکسید کربن ( CO ) در فشارهای بالا، حدودا 150 بار به بالا بایستی حتما از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و بعد از هر بار استفاده، شیر کاملا بسته شود و همچنین کپسول های گاز مونواکسید کربن CO بایستی در مکان های دارای تهویه مناسب و بدور از هر گونه مواد قلیایی و اسیدی قرار گیرد.

 

سایزهای رایج کپسول برای حمل و فروش گاز مونواکسید کربن :

 

  1. کپسول 2 لیتری گاز منواکسید کربن ( CO )
  2. کپسول 5 لیتری گاز مونواکسید کربن ( CO )
  3. کپسول 10 لیتری گاز منواکسید کربن ( CO )
  4. کپسول 20 لیتری گاز مونواکسید کربن ( CO )
  5. کپسول 40 لیتری گاز مونواکسید کربن ( CO )
  6. کپسول 50 لیتری گاز مونواکسید کربن ( CO )

 

Scroll to Top