گاز اتیلن

توسعه صنعت ایرانیان فروشنده گازهای صنعتی , آزمایشگاهی در مرحله اول توضیحاتی را در مورد گاز اتیلن و موارد مصرف این گاز ارائه کرده است که در ادامه به آن می پردازیم

گاز اتیلن

 گاز اتیلن  

در سال ۱۷۹۵، اتیلن را گاز اولفین می‌نامیدند. اولین سنتز ترکیبات اتیلن (دی کلرو اتان) در سال ۱۷۹۵ توسط شیمیدان هلندی انجام شد. در اواسط قرن ۱۹ به علت اینکه C2H4 یک هیدروژن از C2H5 اتیل کم داشت، پسوندهای ene (از ریشه یونانی) به آخر اتیل اضافه کرده و از آن به بعد گاز اولفین را اتیلن می‌نامند. تا سال ۱۸۵۲ در متون علمی واژه اتیلن استفاده می‌شد.

در سال ۱۸۶۶ «هافمن» شیمیدان آلمانی، سیستم نام‌گذاری هیدروکربن‌ها را بر پایه آلکان بنا نهاد. در این سیستم، هر هیدروکربنی که از آلکان مربوطه دو هیدروژن کمتر داشت، آلکن با فرمول CnH2n و اگر چهار هیدروژن از آلکان مربوطه کم داشت آلکین CnH2n-2 نامیده می‌شود.

طبق این نام‌گذاری، اتیلن به اتن تغییر نام یافت. انجمن بین‌المللی شیمیدان‌ها در سال ۱۸۹۲ این نام را وارد نامگذاری آیوپاک کردند و از آن تاریخ تا امروز، این نام در متون علمی و کتاب‌های درسی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. جرم مولکولی این ترکیب ۰۵/۲۸گرم بر مول و چگالی آن ۲۶/۱ گرم بر لیتر است.

قابلیت انحلال آن 250mL در یک لیتر آب صفر درجه است. نقطه ذوب آن °41.04K و نقطه جوش آن °169.4K و حد انفجارش ۲٫۷ تا ۳۶٪ در هواست.

خصوصیات مولکول گاز اتیلن 

خصوصیات مولکول گاز اتیلن 66709386

روشهای تولید گاز اتیلن چگونه است 

گازاتیلن در صنایع پتروشیمی با روش کراکینگ با بخار آب تولید می‌شود. در این فرایند هیدروکربن‌های گازی و محلول‌های سبک هیدروکربن حاصل از نفت به مدت بسیار کوتاه در دمای ۹۵۰–۷۵۰ درجه سانتی‌گراد حرارت داده می‌شوند.

عموماً در این واکنش هیدروکربن‌های بزرگ به هیدروکربن‌های کوچک شکسته شده، هیدروکربن‌های اشباع با ازدست‌دادن هیدروژن به هیدروکربن‌های غیر اشباع تبدیل می‌شوند.محصول این واکنش مخلوطی از انواع هیدروکربن‌هاست که اتیلن عمده‌ترین آن است.

مخلوط را به‌وسیله متراکم‌سازی و تقطیر جز به جز جداسازی می‌کنند. روش‌های دیگر، هیدروژن‌دارکردن استیلن با استفاده از کاتالیزور و آبگیری از اتانول است.

روشهای تولید گاز اتیلن چگونه است 66709386

واکنش شیمیایی گاز اتیلن

آلکن‌ها به‌علت داشتن پیوند دوگانه در واکنش‌های افزایشی شرکت می‌کنند. هالوژن‌ها با اتیلن واکنش داده و تولید هالو اتان می‌کند. با افزودن آب به پیوند دوگانه اتانول تولید می‌شود، اما سرعت واکنش بدون حضور کاتالیزگر پایین است.

در حضور کاتالیزگرهای فلزی نظیر

 

 • پلاتین
 • نیکل

 

بافشار بالا، اتیلن، هیدروژن‌دار شده، به اتان تبدیل می‌شود

اتیلن در حضور پراسیدها به اتواکسید که یک ترکیب حلقوی است تبدیل می‌شود. اتیلن در حضور رادیکال‌هایی که واکنش بسپارش را آغاز می‌کنند، به پلی‌اتیلن پلیمریزه می‌شود.

واکنش شیمیایی مربوط به گاز اتیلن66709386

کاربرد گاز اتیلن 

گاز اتیلن ماده اولیه مهم برای تولید بسیاری از ترکیبات آلی پر مصرف در صنعت بشمار می رود . گاز اتیلن به صورت گسترده در صنعت پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد . اتیلن یا پلیمر یزه شدن . پلی اتیلن را تولید می کند که یک پلاستیک بسیار مهم است . با تکرار شدن , پیش ماده پلی وینیل کلرید ( PVC ) را تولید می کند . با ترکیب شدن , بنزن , اتیلن بنزن ایجاد می کند که ماده اصلی پلی استر می باشد .

اتیلن نوعی هرمون گیاهی است که باعث رسیدن میوه ها , و باز شدن شکوفه ها و گلها و همچنین ریزش برگها در پائیز می شود . به دلیل این خاصیت در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد .

برای جلو گیری از خراب شدن میوه هایی مانند :

 • سیب
 • گلابی
 • موز
 • وغیره

در حول و نقل یا انبار آنهارا کمی نارس میچینند  وقبل از وارد کردن به بازار , تحت تاثیر گاز اتیلن قرار می دهند تا رسیده شود .

کاربرد گاز اتیلن 66709386

نکته enlightened:

نکات ایمنی کار با سیلندر گاز اتیلن هیچ خطری برای سلامت انسان ندارد . زمان استفاده از این گاز 24 الی 72 ساعت است و انبار نگهداری باید بسته و بدون منفذ و همچنین دارای تهویه مناسب باشد .

نحوه استفاده از گاز اتیلن در سرد خانه های میوه

استفاده از گاز اتیلن به ازای هر میوه متفاوت است و باغداران و انبارداران باید روش و میزان دقیق استفاده از گاز اتیلن را بدانند. برای میوه های مختلف لازم است مقدار لازمی از گاز اتیلن در دمای مشخصی در انبار منتشر گردد و استفاده بیش از اندازه از آن باعث تخریب میوه می گردد.

در جدول زیر برای برخی از میوه ها مشخصه های لازم و اطلاعات مورد نیاز آمده است :

نوع میوه موز گوجه فرنگی کیوی خرمالو
مقدار گاز اتیلن برحسب PPN 10 10 10 10
مدت زمان مورد نیاز برحسب ساعت 24 24 24 24
دمای مناسب برحسب سانتیگراد 15تا 21 13تا22 18تا21 18تا21

نکات مهمی که درهنگام استفاده از گاز اتیلن در سرد خانه میوه باید رعایت کرد :

 1. انبار نگهداری میوه باید عایق حرارتی داشته باشد تا بتوان دما را در آن کنترل کرد
 2. انبار نگهداری میوه باید کاملا بسته و غیر قابل نفوذ باشد به خصوص برای میوه های همچون موز.
 3. انبار باید در برابر سرما نیز دارای سیستم گرمایش مناسب باشد.
 4. جریان دمای سردخانه بهتر است ثابت باشد زیرا باعث عمل آوری بهتر میوه با گاز اتیلن می گردد.
 5. دمای سردخانه و انبار میوه باید مناسب باشد و دمای زیر 10 درجه سانتیگراد به اغلب میوه ها صدمه می زند و در دمای پایین 5 درجه برخی میوه های باتولید چند برابر گاز اتیلن باعث تخریب خود و دیگر میوه ها می گردد.
 6. برای از بین بردن گاز اتیلن در انبار می توان از پرمنگنات پتاسیم استفاده کرد.
 7. به دلیل تسریع در زمان عمل آوری میوه با گاز اتیلن، بهتر است فقط در زمان ارائه میوه به بازار از گاز اتیلن استفاده نمایید.

نکتهenlightened :

برای شناختن کاربرد گاز اتیلن در کشاورزی بر روی نوشته سبز کلیک کنید

خواص گاز اتیلن 

 1. این گاز به صورت بی رنگ با بوی شیرین ملایم است
 2. نقطه جوش گاز اتیلن 136 درجه سانتیگراد می باشد
 3. گاز اتیلن قابل اشتعال و آتش زا می باشد
 4. جزء مواد است که به شدت امکان تغییرات شیمیایی قرار دارد
 5. درجه حرارت خود آتش گیری 542.8 درجه سانتیگراد می باشد

خواص گاز اتیلن 66709386

نکات ایمنی درباره گاز اتیلن در زمان تماس با آتش

 1. در زمان آتش سوزی ابتدا منبع نشت گاز اتیلن را بسته وبعد اقدام به اطفاء حریق گردد
 2. در هنگام کار کردن با گاز اتیلن حتما از عینک محافظ استفاده گردد
 3. از ضربه زدن به سیلندر اتیلن جدا خوداری شود
 4. جهت حمل و نقل سیلندر های اتیلن حتما از چرخ دستی استفاده شود
 5. با دست روغنی , دستکش روغنی و یا لباس روغنی کپسول گاز اتیلن را جابه جا نکنید
 6. سیلندر گاز اتیلن همیشه به صورت عمودی قرار گیرد
 7. سیلندر گاز اتیلن در محیط خشک , خنک و همراه با تهویه محیط مناسب قرار گیرد

نکات ایمنی درباره گاز اتیلن در زمان تماس با آتش 66709386

بسته بندی وارسال گاز اتیلن چگونه است 

گاز اتیلن در کپسولهای طبی و صنعتی نگهداری میشوند که این کپسولها به شرح زیر است smiley

 1. کپسول گاز اتیلن 2 لیتری
 2. کپسول گاز اتیلن 5 لیتری
 3. کپسول گاز اتیلن 10 لیتری
 4. کپسول گاز اتیلن 20 لیتری
 5. کپسول گاز اتیلن 50 لیتری

نکته enlightened:

کپسول گاز اتیلن در فشار های 100 بار و 200 بار در فروشگاه توسعه صنعت ایرانیان موجود است و به در خواست مشتریان عزیز در سایز های توضیح داده شده قابل عرضه می باشد

فروش  کپسول و گاز اتیلن 

 مجموعه توسعه صنعت ایرانیان توانسته است در مورد گاز اتیلن  فعالیت بسیاری نماید. مشتریان عزیز توجه داشته باشید که کپسول و گاز اتیلن از گذشته برای مصارف خاص مورد استفاده قرار گرفته شده است که تا امروز هیچ تغییر نداشته است  

موضوعی که در این بخش باید به آن اشاره نماییم این است که گاز اتیلن معرفی شده در این بخش میباشد  که اگر در این قسمت اگر بخواهیم از بیشترین فروش و مصرف در بین محصولات معرفی شده اشاره نماییم .

این مجموعه توانسته است با استفاده از کارشناسان در این  زمینه مشاوره مناسبی را به مشتریان عزیز ارائه دهد smiley

Scroll to Top