گاز اتیلن

گاز اتیلن

توسعه صنعت ایرانیان

فروشنده گازهای صنعتی , آزمایشگاهی در مرحله اول توضیحاتی را در مورد گاز اتیلن و موارد مصرف این گاز ارائه کرده است که در ادامه به آن می پردازیم

تاریچه تولید گاز اتیلن :  

در سال ۱۷۹۵، اتیلن را گاز اولفین می‌نامیدند. اولین سنتز ترکیبات اتیلن (دی کلرو اتان) در سال ۱۷۹۵ توسط شیمیدان هلندی انجام شد. در اواسط قرن ۱۹ به علت اینکه C2H4 یک هیدروژن از C2H5 اتیل کم داشت، پسوندهای ene (از ریشه یونانی) به آخر اتیل اضافه کرده و از آن به بعد گاز اولفین را اتیلن می‌نامند. تا سال ۱۸۵۲ در متون علمی واژه اتیلن استفاده می‌شد. در سال ۱۸۶۶ «هافمن» شیمیدان آلمانی، سیستم نام‌گذاری هیدروکربن‌ها را بر پایه آلکان بنا نهاد. در این سیستم، هر هیدروکربنی که از آلکان مربوطه دو هیدروژن کمتر داشت، آلکن با فرمول CnH2n و اگر چهار هیدروژن از آلکان مربوطه کم داشت آلکین CnH2n-2 نامیده می‌شود. طبق این نام‌گذاری، اتیلن به اتن تغییر نام یافت. انجمن بین‌المللی شیمیدان‌ها در سال ۱۸۹۲ این نام را وارد نامگذاری آیوپاک کردند و از آن تاریخ تا امروز، این نام در متون علمی و کتاب‌های درسی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. جرم مولکولی این ترکیب ۰۵/۲۸گرم بر مول و چگالی آن ۲۶/۱ گرم بر لیتر است. قابلیت انحلال آن 250mL در یک لیتر آب صفر درجه است. نقطه ذوب آن °41.04K و نقطه جوش آن °169.4K و حد انفجارش ۲٫۷ تا ۳۶٪ در هواست.

روشهای تولید گاز اتیلن چگونه است :

گازاتیلن در صنایع پتروشیمی با روش کراکینگ با بخار آب تولید می‌شود. در این فرایند هیدروکربن‌های گازی و محلول‌های سبک هیدروکربن حاصل از نفت به مدت بسیار کوتاه در دمای ۹۵۰–۷۵۰ درجه سانتی‌گراد حرارت داده می‌شوند. عموماً در این واکنش هیدروکربن‌های بزرگ به هیدروکربن‌های کوچک شکسته شده، هیدروکربن‌های اشباع با ازدست‌دادن هیدروژن به هیدروکربن‌های غیر اشباع تبدیل می‌شوند.محصول این واکنش مخلوطی از انواع هیدروکربن‌هاست که اتیلن عمده‌ترین آن است. مخلوط را به‌وسیله متراکم‌سازی و تقطیر جز به جز جداسازی می‌کنند. روش‌های دیگر، هیدروژن‌دارکردن استیلن با استفاده از کاتالیزور و آبگیری از اتانول است.

واکنش شیمیایی مربوط به گاز اتیلن :

آلکن‌ها به‌علت داشتن پیوند دوگانه در واکنش‌های افزایشی شرکت می‌کنند. هالوژن‌ها با اتیلن واکنش داده و تولید هالو اتان می‌کند. با افزودن آب به پیوند دوگانه اتانول تولید می‌شود، اما سرعت واکنش بدون حضور کاتالیزگر پایین است. در حضور کاتالیزگرهای فلزی نظیر پلاتین، نیکل و … و فشار بالا، اتیلن، هیدروژن‌دار شده، به اتان تبدیل می‌شود. اتیلن در حضور پراسیدها به اتواکسید که یک ترکیب حلقوی است تبدیل می‌شود. اتیلن در حضور رادیکال‌هایی که واکنش بسپارش را آغاز می‌کنند، به پلی‌اتیلن پلیمریزه می‌شود.

کاربرد گاز اتیلن :

گاز اتیلن ماده اولیه مهم برای تولید بسیاری از ترکیبات آلی پر مصرف در صنعت بشمار می رود . گاز اتیلن به صورت گسترده در صنعت پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد . اتیلن یا پلیمر یزه شدن . پلی اتیلن را تولید می کند که یک پلاستیک بسیار مهم است . با تکرار شدن , پیش ماده پلی وینیل کلرید ( PVC ) را تولید می کند . با ترکیب شدن , بنزن , اتیلن بنزن ایجاد می کند که ماده اصلی پلی استر می باشد .

اتیلن نوعی هرمون گیاهی است که باعث رسیدن میوه ها , و باز شدن شکوفه ها و گلها و همچنین ریزش برگها در پائیز می شود . به دلیل این خاصیت در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد . برای جلو گیری از خراب شدن میوه هایی مانند : سیب , گلابی , موز در حول و نقل یا انبار آنهارا کمی نارس میچینند  وقبل از وارد کردن به بازار , تحت تاثیر گاز اتیلن قرار می دهند تا رسیده شود . نکات ایمنی کار با سیلندر گاز اتیلن هیچ خطری برای سلامت انسان ندارد . زمان استفاده از این گاز 24 الی 72 ساعت است و انبار نگهداری باید بسته و بدون منفذ و همچنین دارای تهویه مناسب باشد .

خواص گاز اتیلن :

1 این گاز به صورت بی رنگ با بوی شیرین ملایم است
2 نقطه جوش گاز اتیلن 136 درجه سانتیگراد می باشد
3 گاز اتیلن قابل اشتعال و آتش زا می باشد
4 جزء مواد است که به شدت امکان تغییرات شیمیایی قرار دارد
5 درجه حرارت خود آتش گیری 542.8 درجه سانتیگراد می باشد

بسته بندی وارسال گاز اتیلن چگونه است :

گاز اتیلن در کپسول های 2 لیتری , 5 لیتری , 10 لیتری , 20 لیتری , 40 لیتری , 50 لیتری در فشار های 100 بار و 200 بار در فروشگاه توسعه صنعت ایرانیان موجود می باشد و به در خواست مشتریان عزیز در سایز های مختلف این کپسول ها قرار می گیرند و قابل عرضه می باشد

 

Scroll to Top