ایمنی

ابزار ایمنی

 توسعه صنعت ایرانیان

فروشنده انواع لوازم و ابزار های ایمنی در بازار ایران میباشد که در ادامه به این مبحص خواهیم پرداخت

ابزار ایمنی مناسب برای انواع مشاغل :

 • ابزار ایمنی مورد نیاز برای برق و مخابرات : کلاه ايمنی ، دستکش و کفش ايمنی عايق الکتريسيته است و در صورت لزوم کمربند ايمنی ، ابزار کار با دسته های عايق الکتريسيته .
 • ابزار ایمنی مورد نیاز برای فرد در کارگاه ساختمانی : دستکش لاستيک ، کفش ايمنی ، کلاه ايمنی و در صورت لزوم کمربند ايمنی
 • ابزار ایمنی برای کارگاه تراشکار : عينک تراشکاری ، کفش ايمنی و در صورت لزوم سربند و مچ بند .
 • ابزار ایمنی برای کارگاه جوشکاری : کلاه و کفش ايمنی ، عينک يا ماسک جوشکاری ، پيش بند و آستين و گتر چرمی و در صورت لزوم کمربند ايمنی .
 • ابزار ایمنی برای کارگاه نقاشی : کلاه گوشی دار پلاستيکی ، دستکش پلاستيکی ، ماسک يکبار مصرف ضد گرد و غبار (ماسک کاغذی) ، چکمه پلاستيکی .
 • ابزار ایمنی مورد نیاز برای کارگاه  شيشه گری : عينک حفاظتی ، دستکش و پيش بند چرمی و گتر چرمی
 • ابزار ایمنی مورد نیاز برای حفاری : کلاه ايمنی ، دستکش لاستيکی ، چکمه لاستيکی ، ساق بلند ، کمربند ايمنی مجهز به طناب نجات ، چراغ قوه يا چراغ روشنايی سيار با ولتاژ کمتر از 24 ولت ، ماسک مجهز به کپسول اکسيژن و در صورت لزوم ماسک ضد گاز و عينک حفاظتی ضد گرد و غبار .
 • ابزار ایمنی برای کار با مايعات شيميايی يا اسيدها : عينک ضد اسيد ، دستکش پلاستيکی ساق بلند ، پوتين پلاستيکی ، ژاکت و پيش بند پلاستيکی .
 • ابرزار ایمنی برای کارگاه نجاری : کفش ايمنی ، دستکش چرمی ، ماسک ضد گرد و غبار ، عينک حفاظتی و در صورت لزوم گوشی حفاظتی .
 • ابزار ایمنی برای کارگاه  مکانيکی : عينک تراشکاری ، دستکش چرمی ، کفش ايمنی
 • ابزار ایمنی برای کارگاه ريخته گر و قالب ريز : کلاه ايمنی ، عينک حفاظتی ، دستکش ، پيش بند و گتر نسوز ، کفش ايمنی و ماسک بخارات مضر.
 • ابزار ایمنی برای کار با توربين بخار : گوشی حفاظتی ، کفش تخت لاستيکی و در صورت لزوم دستکش ايمنی
 • ابزار ایمنی برای کارگاه آهنگری : کفش ايمنی ، دستکش و پيش بند چرمی ، عينک تراشکاری و در صورت لزوم گوشی حفاظتی .
 • ابزار ایمنی برای کارگاهای حلبی ساز : دستکش کف چرمی ، پيش بند چرمی و در صورت نياز کفش ايمنی .
 • ابزار ایمنی ابرای محیط آزمايشگاهی : عينک ضد اسيد ، دستکش پلاستيکی ساق بلند ، پيش بند پلاستيکی و در صورت لزوم گتر حفاظتی ، ماسک حفاظتی بخارات مضر .
 • ابزار ایمنی برای كاردر معدن: کلاه ايمنی ، پوتين ايمنی لاستيکی ساق بلند ، ماسک حفاظتی ، دستکش حفاظتی ، چراغ ايمنی معدن و در صورت لزوم کمربند حفاظتی مجهز به طناب نجات
 • ابزار ایمنی برای کاردر چاپخانه : دستکش پلاستيکی آزمايشگاه ، پيش بند پلاستيکی ، چکمه پلاستيکی معمولی ، ماسک حفاظی بخارات مضر .
 • ابزار ایمنی برای کاردر سردخانها : دستکش حفاظتی ، پيش بند حفاظتی ، لباس کامل سردخانه ، پوتين ايمنی و کلاه حفاظتی .
 • ابزار ایمنی برای جا به جا کردن اشيا سنگين : کلاه ايمنی ، دستکش چرمی ، پوتين ايمنی . اگر در معرض سقوط يا پرتاب شدن اجسام قرار داريد بايد کلاه حفاظتی مقاوم و در عين حال سبک بر سر بگذاريد تا آسيب نبيند

 

دستکش ایمنی

استفاده از دستکش ایمنی در انجام کار بسیار اهمیت دارد. بیش از60% حوادث ناشی در حین کار مربوط به استفاده نکردن از دستکش ایمنی می باشد. دستکش ایمنی انواع بسیار متفاوتی دارد که هر کدام در جهت فعالیتی خاص تولید و عرضه می شود. دست ها و انگشتان از با اهمیت ترین اعضای کمکی بدن می باشد که درهنگام مواجهه با خطرات ناشی از برق گرفتگی ، تماس با مواد شیمیایی ، پارگی و بریدگی ، خراش ، سوختگی ، سوراخ شدن ، تماس با مواد بیولوژیکی و همچنین در برابر دما های بسیار بالا، برای حفاظت و نگهداری از آنها باید از دستکش ایمنی مناسب استفاده شود.

امروزه انواع گوناگونی از دستکش ایمنی برای حفظ و نگهداری در برابر طیف گسترده ای از خطرات در دسترس عام هستند. ماهیت خطر و آسیب های ناشی در حین انجام عملیات، در انتخاب دستکش ها موثر می باشد. گستردگی و تنوع آسیب های شغلی دست، انتخاب صحیح دستکش ایمنی را مشکل می سازد. الزامی است که کارکنان از دستکش ایمنی مخصوص طراحی شده برای آسیب هایی که در محیط کاریشان اتفاق می افتد و وظایفی که بر عهده دارند، استفاده نمایند، زیرا که برای یک عملیات خاص طراحی شده اند، ممکن است در برابر سایر عملیات، حفاظت لازم را ایجاد ننمایند.

در حالت کلی می توان تجهیزات محافظت از دست ها را به 2دسته تقسیم نمود :

 • دستكش ایمنی حفاظتی
 • آستین های حفاظتی

ابزار ایمنی

کفش ایمنی :

کفش ایمنی از دیر باز مورد استفاده قرار میگرفته و بیشترین کاربرد و خاصیت آن محافظت از انگشتان پا است که معمولا اکثر کفش های ایمنی در قسمت جلوی خود یک ورق فولادی دارند تا در صورت سقوط اجسام به پا مانع آسیب دیدن انگشتان پا شود 

یک کفش ایمنی خوب دارای مشخصات زیر است :

 1. زیره کفش ایمنی : زیره آن از جنس پلی یورتان و به صورت تزریق مستقیم است که در برابر مواد نفتی , روغنی و نیز محیط های اسیدی ضد لغزش و عایق جریان برق باشد .
 2. رویه کفش ایمنی : یک کفش ایمنی خوب باید رویه آن از جنس چرم طبیعی وبا حداقل ضخامت 2/2 باشد .
 3. سر پنجه کفش ایمنی : سر پنجه کفش ایمنی باید از جنس فولاد آبکاری شده ویا فایبر گلاس فشرده باشد

هر آنچه باید در مورد کفش ایمنی بدانیم :

قلب دوم انسان پا است . تمام اعصاب حیاتی و مهم بدن انسان در پا متمرکز شده است . بیشترین آسیب های پا دلیل نپوشیدن کفش مناسب است , در محیط کاری عمده ترین خطری که جان افراد را تهدید می کند سقوط اجسام و آسب رساندن به پنجه پا یا برخورد پا با اجسام برنده و تیز به دلیل نپوشیدن کفش ایمنی می باشد . در محیطی کاری عوامل زیان آوری چون فیزیکی ( صدا , دما , روشنایی , اشعه , فشار و ... ) , بیو لوژیکی ( ویروس ها , انگل ها , قارچ ها , باکتری ها )  , شیمیایی ( مواد معلق , بخارات فلزات , گرد و غبار , اسپره و دود ) وجود دارد و کارکنان اگر مجهز به پوشش مناسب نباشند به طور جدی در معرض خطر هستند . طبق استاندارد HSE در محیط های خطر ناک واجب است کفش ایمنی استاندارد به پا کنند .

ابزار ایمنی

لباس کار :

لباس کار به عنوان یکی از وسایل استحفاظی فردی بوده و کلیه کارکنان باید با لباس کار متناسب با محل کار در سر کار حاضر شوند. لباس کار به عنوان یک پوشش سراسری تنه، دست و پاها را در مقابل شرایط محیطی محافظت می کند. ساده ترین شکل لباس کار در دو فرم  ظاهری بلوز و شلوار یا کاپشن و شلوار (دو تکه) و یا لباس کار یکسره( یک تکه) و از جنس پلی استر پنبه، ویسکوز، کتان، فیلامنت یا ترکیبی از آنها استفاده می شود. بدیهی است که هر چه الیاف به کار رفته در پارچه طبیعی تر باشد، تبادل حرارتی آن بهتر و آسانتر صورت خواهد گرفت. لباس کارهای مخصوص شرایط ویژه که ازجمله لباس کار عایق سرما و رطوبت، لباس کار نسوز و ضد حرارت و لباس کارهای ضد مواد شیمایی و رادیو اکتیو باید از پارچه های مخصوص استفاده شود. مثلا لباس کاری که برای حفاظت در مقابل گرما و حرارت ساخته می شود با پوشش آلمینیوم که تا 90 درصد اشعه مادون قرمز را برگشت می دهد ساخته می شود. در هر صورت لباس کار بایستی با توجه به خطراتی که در حین کار احتمال دارد که برای کارگر بوجود آید انتخاب شده و به نحوی باید باشد که از بروز صدمات حتی المقدور جلوگیری به عمل آورد.

 1. لباس کار باید به اندازه و متناسب با بدن استفاده کننده باشد
 2. در صورتی که انجام کار ایجاب نماید که کارکنان آستین لباس کار خود را مستمرا بالا بزنند، بایستی از لباس کار با آستین کوتاه استفاده شود
 3. کارکنانی که با ماشین آلات کار می کنند، و یا در کنار ماشین آلات مشغول کارند باید از لباس کاری استفاده کنند که هیچ قسمت از آن باز یا پاره نباشد آویزان کردن ابزار، کلید، ساعت و نظایر آن اکیدا ممنوع است
 4. کارکنانی که در محطیهای آلوده به گرد و غبار، مواد قابل اشتعال و انفجار و یا مسموم کننده به کار اشتغال دارند حتی المقدور نباید از لباسهای جیب دار و یا لبه دار( مثل دوبل شلوار) یا استفاده از مغزی دوزی و امثال آن استفاده شود، چون گرد و غبار و مواد مضر مذکور در لبه های لباس باقی می ماند.
 5. لباس ایمنی مخصوص کارکنانی که با مواد خورنده و یا مضر کار می کنند، باید آب و گاز در آن نفوذ ننماید و جنس لباس کار باید متناسب با نوع ماده و موادی که با آنها کار می کنند انتخاب شود.
 6. لباس نسوز مخصوص حفاظت در مقابل حریق بایستی شامل کلاه، دستکش و کفش به صورت یک تکه و سر هم باشد
 7. لباس کارکنانی که با مواد اسیدی و رادیو اکتیو، کار می کنند باید یکپارچه ، بدون منفذ همراه با کلاه، کفش، و دستکش مخصوص و غیر قابل نفوذ باشد
 8. لباس بارانی باید به صورت کلاه سر خود و از جنس پارچه ضد آب که می توان با آستر نخی (جهت مناطق معتدل) و آستر پشمی یا پشم شیشه (جهت مناطق سردسیر) تهیه شود.

 

صفحات مرتبط

دستکش ایمنی

دستکش ایمنی استفاده از دستکش ایمنی در انجام کار بسیار اهمیت دارد. بیش از60% حوادث ناشی در حین کار مربوط به استفاده نکردن از دستکش ایمنی می باشد. دستکش ایمنی انواع

کفش ایمنی

کفش ایمنی توسعه صنعت ایرانیان فروشنده انواع کفش ایمنی در مرحله اول توضیحاتی را دراین مورد بیان کرده است که در ادامه به آن می پردازیم مقدمه : کفش ایمنی از دیر

Scroll to Top